« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futbolculara tekmelik uyarısı

Operatör Dr. Bülent Zeren, futbol takımlarının önemli sorunlarından biri olan oyuncu sakatlıklarının, pek çok kez tekmelik kullanımına gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklandığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Zeren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “ayrıntı” gibi görünen tekmeliğin, bir futbolcunun “olmazsa olmaz” teçhizatları arasında yer aldığını kaydetti.

Futbolculara, hazır tekmelik yerine, bacak yapılarına uygun, özel imal edilmiş tekmelik kullanmalarını öneren Zeren, şunları kaydetti: “Tekmelik, çarpışma ya da darbe sonucu meydana gelebilecek yara ve ezikleri önlemek, ayrıca ayağın kırılmasını engellemek için kullanılır. Futbolcunun emniyet kemeri gibidir. Bir süre önce maç sırasında ayağı kırılan Denizlisporlu Güven'in tekmelikleri kısaydı. İdeal bir tekmelik, dizin hemen altından başlar, ayak bileğine kadar uzanır. Kaval kemiğini hem yandan, hem önden örter. Güven, bu tür bir tekmelik kullansaydı, ayağı büyük ihtimalle kırılmazdı. Türkiye'de futbolcuların kullandıkları tekmeliklerin yüzde 90'ı istenen niteliklere sahip değil.”
Opr. Dr. Zeren, futbolcuların maçta rahat edemedikleri için genelde tekmelik kullanmayı sevmediklerini belirterek, “Yapılan araştırmalar, piyasada hazır satılan tekmeliklerin sakatlıktan koruma oranının ortalama yüzde 40 olduğunu ortaya çıkardı. Oysa özel imal edilen bir tekmelikte hem bu yüzde çok daha yüksektir, hem de futbolcuyu rahatsız etmez” dedi.

HAGİ'NİN SIRRI

George Hagi'nin futbol oynadığı dönemde bu konuda da profesyonelliğini ortaya koyduğunu ve balık omurgasının eritilmesiyle elde edilen özel bir maddeden imal edilen tekmelik kullandığını anlatan Zeren, “Bu sayede sahada daha güvenli hareket edebiliyordu. Darbelere çok maruz kalan bir oyuncu olmasına karşın, sakatlanma oranı düşüktü” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz