« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futbolcular her maçta 12 km koşuyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sporda dönen para miktarının artması, sporcuların başını döndürüyor. Sporcular, daha çok para kazanma umuduyla fiziksel kapasitelerini alabildiğine zorluyor, bu da ölümlere yol açabiliyor.

SPOR sahalarındaki ölümlerin son yıllarda anormal düzeyde artmasının sebebi aslında son derece basit; kazanma hırsı. Başta futbol olmak üzere pekçok spor dalında dönen para miktarının astronomik boyutlara ulaşması, sporcuların başını döndürüyor. "Ne kadar çok müsabaka kazanırsan, o kadar çok para kazanırsın" mantığıyla hareket eden sporcular, fiziksel kapasitelerini alabildiğine zorluyorlar. Kulüpler, uluslararası, federasyonlar, hatta ülkeleri yöneten hükümetler, sakıncalı olduğunu bile bile bu durumu teşvik ediyorlar.

Harcanan güç arttı

Bilimsel araştırmalar şunu gösteriyor; 1960’lı yıllarda futbolcular bir maçta ortalama 4-5 kilometre koşuyordu. Bu rakam şimdilerde 12-13 kilometreye çıktı. Diğer bir deyişle, futbolcuların bir maçta sarfettiği efor, 40 yıl içinde 3 kat arttı. Her ne kadar direnci artırıcı gıdalar ve vitaminlerin kullanımı her geçen gün artsa da insan vücudunun belli bir dayanma kapasitesi var. Sınırı zorladığınız vakit sağlığınızı tehlikeye atmaya başlıyorsunuz.

Federasyonların yanlışı

Uluslararası federasyonların, ülkelerin coğrafi koşullarını pek dikkate almaması da başka bir etken. Örneğin, Avrupa futbolunun patronu UEFA, İntertoto Kupası maçlarını, yazın en sıcak günlerinin yaşandığı temmuz ayında oynatıyor. Bu durum, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ılıman iklimlere sahip ülkelerde tehlikeye yol açmayabilir ama, Türkiye, İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi Akdeniz iklim kuşağındaki ülkelerde sporcuların sağlığını tehlikeye atıyor.

SAHALARDA ÖLEN SPORCULAR

á 1986: Flo Hyman (ABD’li ünlü voleybolcu)

á 1987: Olivier Petit (Fransız futbolcu)

á 1989: Candan Tarhan (Sarıyer Teknik Direktörü)

á 1989: Samuel Okwarji (Nijeryalı futbolcu)

á 1990: Dave Longhurst (İngiliz futbolcu)

á 1990: Hank Gathers (Basketbolcu)

á 1993: Reggie Lewis (ABD’li atlet)

á 1993: Kayhan Kaynak (Adanasporlu futbolcu)

á 1998: Florence Griffith-Joyner (ABD’li atlet)

á 2000: Conrad McRae (ABD’li basketbolcu)

á 2001: Hakem Mike Horth (Kalp krizi)

á 2002: Marcio Dos Santos (Brezilyalı futbolcu)

á 2003: Marc Vivien Foe (Kamerunlu futbolcu)

á 2003: Miklos Feher (Macar futbolcu-Benfica)

á 2003: Caner Erdoğru (Milli sutopçu)

á 2003: Arkan Vuran (Milli tenisçi)

á 2003: Yılmaz Bayram (OYAK Renault’lu futbolcu)

á 2004: Jiang Tao Schici (Singapurlu futbolcu)

á 2006: Gökmen Yıldıran (Elazığsporlu futbolcu)


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler