« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futbolcu bayram ediyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

FIFA ve UEFA'nın transferle ilgili yeni prensip kararı sevinç yarattı

24 yaş üzerindeki futbolculara bonservis bedeli ödenmemesi başta olmak üzere transferde AB'ye sunulmak üzere gündeme gelen yeni transfer düzenlemesine kulüp başkanları temkinli yaklaştı. Futbolcular ise ‘‘Çılgın karar. İnşallah kesinleşir de istediğimiz kulüplere gidebiliriz’’ dedi.

Avrupa Birliği'nin (AB) isteğiyle transferde yeni düzenlemeye gidecek FIFA'nın UEFA ve federasyon temsilcileriyle Zürih'teki toplantısıda aldığı prensip kararları Türk futbolcuları arasında sevinçle karşılandı. 24 yaş üzerindeki futbolculara transferde bonservis bedeli ödenmemesi başta olmak üzere yeni düzenlemeleri içeren henüz kesinleşmeyen karara kulüp başkanları ise temkinli yaklaştı.

G.Saray Başkanı Faruk Süren böyle bir uygulamanın kulüpleri zora sokacağını ileri sürerken, Beşiktaş Başkanı Serdar Bilgili ‘‘UEFA kararı bize bildirirse net görüşümüzü ortaya koyarız. Kesin karar değil ama çok kötü bir olay’’ dedi. Futbolcular ise ‘‘Alınabilecek en çılgın karar. İnşallah çıkar ve futbolcular da özgürce istedikleri kulüp ile anlaşırlar’’ yorumunu yaptılar.

ENGELLENİR

Ahmet Dursun: 22 yaşındayım. 1.5 sene sonra istediğim kulübe gidebileceğim. Kulüpler bunu engellemek için 5-6 senelik anlaşma yapacak.

Oktay: Hala Jet-Pa'dan kurtulmaya çalışıyorum. Las Palmas, FIFA'dan bonservis bedelimin belirlenmesini istiyor. Karar kulüp ve futbolcu için kazanç.

Ayhan: Kulüplerin menfaatine. Çünkü kulüpler futbolcularla maç başına göre anlaşıyorlar. Kulübün futbolcuya, futbolcununda kulübe olan güveni ortaya çıkar.

Hami: Futbolcu için özgürlük. Ama şu gerçek de var; kulüp yıldız futbolcu yaratıyor yetiştiriyor sonrada bedelsiz bırakıyor. Kulüp için kötü.

Sergen: Böylece kulüp yöneticileri ellerindeki bonservislerle futbolcuları tehdit edemeyecek.

MÜTHİŞ KARAR

Alpay: Müthiş bir karar. Bonservis yüzünden çok sevdiğim F.Bahçe'den ayrılmak zorunda kaldım. Karar futbolcuları köle gibi kullanmayı önlüyor.

Hakan Şükür: Konuşamam.

Tayfur: Yüksek bonservis bedelleri yüzünden oyuncular istedikleri takıma gidemiyordu. Ama FIFA kulüpleri mağdur etmez, futbolcularla kulüpleri bağlayan mutlaka bir madde vardır.


Bunları da Beğenebilirsiniz