Futbol yetmez, kendinizi AB’ye tanıtın

Hürriyet Haber
03.04.2004 - 01:46 | Son Güncelleme:

Geçen yıl ‘Yılın Avrupalısı’ secilen profesyonel yönetici Vikont Etienne Davignon, Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye’yi de içine alması gerektiğini belirterek, ‘Artık müzakerelerin başlama tarihi ile ilgili bir kararın verilmesi gerekli. Bu ortaklık her iki tarafından da çıkarlarına uygundur’ dedi.

Societe General de Belgique, Fortis, Umicore ve Suez-Tractebel şirketlerinin Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Vikont Etienne Davignon, İş Yatırım’ın ‘Geniş Açı’ toplantısının konuğu oldu. Davignon, şöyle konuştu:

‘AB’de genişlemenin yarattığı ve yaratacağı sorunlarla ilgili endişeler var. Türkiye’nin üyeliği bir sohbet konusu olmaktan çıkmıştır artık, müzakerelerin başlama tarihi ile ilgili bir kararın verilmesi gerekmektedir. Bu ortaklık, iki tarafın da çıkarlarına uygundur.’

Avrupa’nın Türkiye’ye ilişkin kaygılarını gidermek için Türkiye’nin kendisini daha fazla tanıtması ve anlatması gerektiğini söyleyen Davignon, ‘Türkiye tanıtıma daha fazla önem vermeli. Sadece futbolla tanıtım olmaz. Tanıtım için para harcamalı. Bu tanıtımı da özellikle muhalif kesimlere yönelik yapmalı. Ama bu çalışmayı ‘kendisi’ olarak yapmalı. Tanıtım için para harcamalı. Sadece futbolla olmaz’ dedi.

Babacan: 2007’de ekonomi AB kriterlerini yakalar

DEVLET Bakanı Ali Babacan, Türkiye’nin üyeliğinin Avrupa Birliği (AB) açısından da önemli bir hayat aşısı olacağını bildirdi. Babacan, AKP Hükümeti’nin 5’inci yılı olan 2007’de Türk ekonomisinin enflasyon, faiz, kamu borç stoku ve bütçe açıkları açısından Maastricht Kriterleri’ni yakalamış olmasını hedeflediklerini açıkladı. Babacan, reformları, illa AB istiyor diye değil, Türkiye için iyi reformlar olduğunu düşündükleri için yaptıklarının altını çizdi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı