GeriFutbol Futbol yasak!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Futbol yasak!

Futbol yasak!

Zico, Ronaldo ve Garincha gibi yetenekleri çıkaran Rio plajlarında bundan böyle top oynanmayacak. Karar, futbol hastası Brezilyalıları isyan ettirdi.

DÜN Brezilya’dan gelen haber, tüm dünyada şaşkınlık yarattı. 2016’da Olimpiyata ev sahipliği yapacak Rio kentinde, plajlarda futbol oynanması yasaklandı. 1 Aralık’ta başlayacak ve mart ayı ortalarına kadar sürecek yasağa göre, sabah 8 ve akşam 5 saatleri arası kumda top koşturulmayacak. Kararla birlikte futbolun plaj versiyonu olan, frescoball ve altinho oyunlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

Kum sıçratıyorlar

Özellikle yakın yerli ve yabancı onbinlerce kişinin akınına uğrayan plajları kapsayan yasağın gerekçesi ise, futbol oynayanların plaj sakinlerini rahatsız etmesi. Daha basit bir deyimle güneşlenen ya da sahilde yürüyüş yapan insanlara top isabet etmesi ve üstlerine kum sıçraması. Özellikle olimpiyatlar öncesi düzenli bir şehir imajı yaratmak isteyen yerel yöneticilerin kararı halkı ikiye bölmüş durumda.

Kadınların ağırlıklı olduğu bir grup Brezilyalı yasağı destekliyor. Ancak Rioluların büyük çoğunluğu, Zico, Ronaldo ve Garrincha gibi futbol efsanelerinin bu plajlardan yetiştiğini savunarak, “Böyle yasak olmaz. Futbol oynamak nasıl suç olur. Plajda top oynamak bizim kültürümüzün vazgeçilmez bir parçasıdır” diyor.

Yetenekler keşfediliyor

Copacabana ve Ipanema gibi dünyaca ünlü plajlarla birlikte Rio’nun sahil şeridi toplam 54 mili buluyor. Bazı futbol
okulları, bu plajlarda çalışma yaparken, kulüpler de kumda oynayanlar arasında yetenekleri keşfederek bünyesine katıyor. Bugün birçok Brezilyalı yıldız, herkesin gıpta ile baktığı futbol yeteneklerini bu plajlarda kazandıklarını dile getiriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle