« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FUTBOL TRİBÜNÜ!

Engin KRATZER
SON GÜNCELLEME
Wimbledon 2001 turnuvası, özellikle erkekler finali bütün dünya da hala konuşuluyor. Ve bir süre daha medyada konu olmaya devam edecek. Bizim hatırladığımız süreç içinde bu kadar renkli ve heyecanlı bir final oynandığını sanmıyoruz. Tenis kalitesi kesinlikle düşüktü. Ama, merkez korttaki insanlarla, televizyon başındaki milyonlarca sporsever seyircinin kalite umurlarında bile değildi. Onları alınan va kaybedilen her puan şiddetle etkiliyordu. Bu havanın yaratılmasında Goran Ivaneseviç'in dramatik final öyküleri kadar, futbol seyircisi tipi seyircinin tribünleri doldurmasıydı. Yağmur finali bir gün geciktirince, Wimbledonun final günlerindeki ciddi ve soğuk üst tabaka seyircisinin yerini, o sabah satılan biletleri alan, elleri bayraklı ve maskotlu, yüzleri Hırvat ve Avustralya bayrakları çizili genç ve ateşli seyirciler almıştı.

Esasında bu, teniste kaybedilmeye başlayan seyircinin yeniden kazanılması için verilen çok önemli bir işaret oldu.

Günümüzün seyircisi, tuttuğu takımlara veya sporcuyla özdeşleşmek istiyor. Maçı sanki onunla birlikte oynamak, kendini sahada gibi hissetmek, bundan büyük bir heyecan duymak istiyor. Bu sporcu içinde büyük bir motivasyon. 21. asrın genci suskun geri çekilmiş değil, katılımcı.

Özellikle küçük ülkeler, sporcularının büyük bir başarısı karşısında kendilerinden geçiyorlar. Nitekim Hırvatistan, Goran'ı yüzbinlerce insanıyla bir milli kahraman gibi karşıladı.


TENİS TOPU


Dünyanın en önde gelen İngiliz top ve raket üreticisi Slazenger firmasının uluslararası satış müdürü Grahem NICHOLAS Türkiye distribütörü Esem sporun davetlisi olarak İstanbul'daydı. NICHOLAS ‘‘Türkiye'de son yıllarda tenis sporunun çok geliştiğini ve başta çocuklar olmak üzere büyük bir potansiyelin olduğunu’’ söyledi.

Konuşmamızdan bazı ilginç notlar:

.Dünyada yılda takribi 50.000.000 adet top tüketiliyor.

.Türkiye'nin yıllık top tüketimi 600.000 civarında.

.Tenis toplarının ana maddesi olan kauçuk Malezya'da kauçuk çiftliklerinde üretiliyor.

.Bir tek topun üretim süresi 10 gün.

.Tenis oynayanın arabası ‘‘raket’’, benzini ise ‘‘top’’. Dolayısıyla top tüketimi fazla.

.Türkiye'de top fiyatları İngiltere'den daha ucuz.

.Slazenger, toplam 99 yıldır Wimbledon'a top sponsorluğu yapmaktadır.

.Toplar kutulara konmadan test amacı ile bir kez yere sektiriliyor. Wimbledon tenis turnuvasında kullanılan toplar ise iki kere sektirilip kutulara konuyor.


MİSS HENİN


Belçika'lı Henin, Paris'ten sonra Londra'da da kendini gösterdi. Wimbledon'da final oynayan (1.68 m boyunda ve 58 kg ağırlığında) bu dal gibi ince, etkili backhand vuruşları ve narin kız bir çok tenisçinin korkusunu da silmiş oldu. ‘‘Teniste başarılı bir profosyenel olmak için mutlaka kadınlarda amazon, erkeklerde herkül gibi fiziki yapıya gerek yoktur.’’ Kaba kuvvet gerekli ama hiçbir zaman yeterli olmuyor. Adalelere hükmeden beynin kalitesi çok daha önemli.

GÜNCEL ETA (AVRUPA TENİS BİRLİĞİ) gençler klasmanında en iyi Türk tenisçileri

16 Yaş Erkek Ergün Zorlu 59.

16 Yaş Bayan Zeynep Altınay 137.

14 Yaş Bayan Aslı Semizoğlu 194.

14 Yaş Erkek İlhan Mutlu 98.

Bunları da Beğenebilirsiniz