« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futbol terörünün geldiği son nokta

Almanya 4. liginde geçtiğimiz haftasonu oynanan maçta yaşanan futbol rekabeti ve nefreti yeni bir boyut kazandı.

Bülent VEZNİKLİ / ALMANYA
SON GÜNCELLEME

Zwickau ile Carl Zeiss Jena arasında oynanacak maç öncesi konuk ekip Jena taraftarının oturacağı demir tribünlerin vidalarının söküldüğü belirlenince büyük bir facianın önüne de geçilmiş oldu.

DÜNYANIN her yerinde futbol sahalarında ve çevresinde şiddet görülüyor. Taraftarlar sahaya giriyor. Futbolcular kovalanıyor. Rakip taraftara maça giderken saldırılıyor. Kavgalar eksik olmuyor. Ama Almanya'da bu nefret ve sözüm ona rekabet yeni bir boyut kazanmış gözüküyor. Geçtiğimiz hafta sonu bir zamanlar Doğu Almanya'nın ve Avrupa'nın önemli takımlarından olan Zwickau ile Carl Zeiss Jena, 4. lig maçında karşı karşıya gelecekti. Ancak maçın başlamasına bir saat kala 850 kişilik metal tribünün parçalarını tutan vidaların yüzde 60'a yakınının ya eksik ya da gevşetilmiş olduğu fark edildi. Karşılaşma güvenlik gerekçesiyle iptal edilirken savcılık soruşturma başlattı. Olayın yaşandığı sırada tribünde 700'e yakın Jena taraftarı olduğunun altı çizilirken taraftar sorumlusu “Durumu fark ettiğimizde taraftarlarımız hemen tribünden indiler. Çünkü yıkılmasından korktular” dedi.

SABOTAJ ŞÜPHESİ

Oluşturulan uzman ekiple başlatılan çok yönlü soruşturmada ev sahibi Zwickau taraftarlarının da şüpheli durumunda olduğu açıklandı. Ev sahibi kulübün yönetim Kurulu sözcüsü “Gerhard Neef “Tribünün vidaları çalınmış çıkartılmış gözüküyor. Bizim taraftarımızdan kuşkulanılıyor. Ben de hayır yapmadılar diyemeyeceğim” dedi. Konuk ekip Jena'nın antrenörü olayla ilgili olarak “Eğer fark edilmemiş olsaydı futbol adına büyük bir felaket olurdu. Hepimiz kaybederdik” diye konuştu. Maçın başlamasına bir saat kala iptal edilmesi üzerine ise konuk ekip Jena taraftarları polisle çatıştılar. Bulundukları tribünden çıkardıkları parçaları sahaya atan Jena taraftarlarına polisin müdahale etmesiyle başlayan olaylar fazla büyümeden yatıştırıldı. Bu arada futbol federasyonunun ertelenen maçla ilgili olarak kararını önümüzdeki günlerde vereceği açıklandı.


Bunları da Beğenebilirsiniz