Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Futbol teröristleri

Bursa Valisi sn. Şahabettin HARPUT a sesleniyorum.

Sayın Valim, siz biraz internette girip baksaydınız, araştırma yapsaydınız neler olabileceğini kestirebilirdiniz. Bu yaşana olayların en büyük sorumlusu sizsiniz ve özür dilerim sınıfta kaldınız. Bir ilin valisi böyle bir maç öncesi iyi analiz yapmalıydı. Bursaspor taraftarının olaylar çıkaracağı belliydi. Hangi düşünce ile siz Beşiktaş taraftarını maça almaya kalktınız. Farz edin ki oğlunuz yada kızınız Beşiktaşlı olsaydı ve maça gitmek isteseydi, normal bir vatandaş gibi çocuğunuzu tek başına stada gönderir miydiniz ?

Federasyon çok akıllı bir kararla maçı iptal etti. Ya etmeseydi, sahaya çıkan Beşiktaş' lı futbolcuların ve stada gelen taraftarların resmen can tehlikesi vardı. İnsanlar maçlara takımlarını desteklemeye gidiyorlar, dayak yemeye veya ölmeye değil. Dünyanın neresinde olursa olsun böyle bir maç öncesi rakip taraftarlar stada alınmazlar.

İyi mi oldu sayın Bursaspor taraftarı. Yaptıklarınız bu futbol terörü ile takımınızı mahvettiniz. Siz takımınızın destekçisi değil köstekçisisiniz. Aferin devam edin. Yaptığınız bu insanlık dışı girişimlerinizle belki de 3 puandan oldunuz belki de çok 3 puandan daha fazlasını kaybettiniz. Geçin Beşiktaş' ı, bu ayıbınızla stada gittiğiniz hangi futbolcunuzun yüzüne bakabileceksiniz. Siz kendi takımınızın futbolcusunun emeğini, ekmeğini çaldınız. Siz taraftar değilsiniz. Taraftar takımının destekçisidir. Sizin takımınıza desteğiniz böyle mi oluyor.

Yazıklar olsun. Yabancı bir ülkenin takımı gelse alkışlarsınız tüm nezaketinizle karşılar, uğurlarsınız. Bursa' ya gelen bu takımı dünya kabul etmiş ve her zaman futbolun öncüsü olmuş bir kulübe yaptıklarınıza Allah aşkına bir daha bakın. Yazdıklarıma kızmayın inanın bu olayları Beşiktaş taraftarı da yapsa bu dediklerimi yine yazar ve onları da kınardım.

Valilik, Emniyet ve Bursaspor yönetimi, taraftarları bu yaşanan olaylarla sınıfta kalmıştır. Kimse demesin ki, bizde suç yok. Suçu olmayan tek Beşiktaş ve taraftarlarıdır. Bursa' ya Quaresma, Simao gibi dünyanın en ünlü oyuncuları geldi ve siz onları seyretme şansını kaybettiniz.

Türk futbolu için ne kadar yasa çıkartılırsa çıksın bu olaylar kolay kolay bitmeyecek. Önce taraftarlarımızı eğitmeliyiz, bilinçlendirmeliyiz. Keşke bu olaylar hiç yaşanmasaydı. Geçen sene Beşiktaş' ı yenip şampiyon olurken nasıl maçı satmadıysak, siz düşerken de biz maçı ve/veya bahsettiğiniz gibi maçları satmadık.

Yaşanan olayları gördüğümde gerçekten şok oldum. Futbol dostluk ve kardeşliktir, kalleşlik değildir. Yaşanan bu olaylar futbol terörüdür. Bu olayları başlatan, yapan, ve onların yanında olan herkesi kınıyorum.

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI