Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Futbol takımı mı kuralım

SON zamanlarda, en çok aldığımız soru bu...Türkiye’nin dört bir yanından esnaf, sanatkar, tüccar ve şirket yetkilileri soruyorlar; "Futbol takımı mı kuralım?"

BU DA NEREDEN ÇIKTI?

Haklı olarak "Bu da nereden çıktı?" diye merak ediyorsunuz, değil mi?

Hemen açıklayalım.

Futbol takımlarına tanınan bir kolaylıktan yararlanmak istiyorlar da onun için...

Türkiye genelinde, yüzbinlerce esnaf, sanatkar, tüccar, serbest meslek erbabı ve şirketin, 20 milyar YTL’yi aşan ödenmemiş vergi borçları var. Olay vergi borcu ile de bitmiyor; borcun 2-3 katı, bazılarında da 5-6 katı olan birikmiş "gecikme zammı" borçları da var.

Bu borçlarını "futbol takımı tarifesine göre" ödemek istiyorlar.

Maliye de "Olmaz. 18 ayda, yıllık yüzde 3 faiz ile ödeyeceksiniz" diyor.

Şimdi "Futbol takımı tarifesi ne?" diye merak ettiniz değil mi?

Borcu olan futbol takımlarına "Birikmiş vergi ve sigorta primi borçlarınızı 10 yıl süre ile donduruyoruz. Bir dilekçe verin, teminata da gerek olmadan 120 ayda, yıllık yüzde 4 faiz ile ödeyin" denildi. Daha doğrusu, bu yönde bir kanun çıktı (Bkz. 6 Haziran 2008 Tarihli Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan 5766 sayılı Kanun).

Şimdi esnaf, sanatkar, tüccar ve şirketler de "Bize 18 ay , futbol takımlarına 120 ay taksit. Yani biz de futbol takımı mı kuralım?" diye tepki gösteriyorlar. Ardından da ekliyorlar:

"Tamam... Futbol takımlarının anlayamadığımız bir ayrıcalıkları var. Ama bize de hiç değilse 36 ay taksitlendirme hakkı tanınsın" diyorlar.

Şu olaya bir bakar mısınız; paraları har vurup harman savuran, transferde milyonlarca doları hovardaca harcayan, ancak sıra vergi ve sigorta primi borçlarına gelince, hiç ödemeyen bazı futbol kulüplerine "Vergi ve sigorta primi borcu ile faizlerinizi 10 yıl yani 120 ay süre ile donduruyorum. Bana bunları yıllık yüzde 4 faizle ödeyin" deniliyor. Vatandaşa da "Sana 18 aydan fazla yok" deniliyor.

FAİZLERİN % 85’İ SİLİNDİ

Yaşanan ekonomik krizden de etkilenen iş dünyasının, bir başka tepkisi de "Gecikme zammı" ile ilgili...

"Ödeyemediğimiz vergi borcuna, bazı yıllarda yıllık yüzde 120, bazı yıllarda da yıllık yüzde 84 gecikme zammı uygulandı. Bu da enflasyonun kat kat üstünde olduğu için, borçlarımız kartopu yumağı gibi büyüdü" diyerek, Haziran ayında SSK ve Bağ-Kur primlerine sağlanan kolaylığın benzeri bir kolaylığı, vergi borçları için de istiyorlar.

"O da neydi?" diye merak edenler için açıklayalım; birikmiş prim borcunu bir ay içinde ödeyenlerin, gecikme faizi borçlarının yüzde 85’ i silinmiştiÖ 12 ayda ödeyecek olanların da yüzde 55’i silinmişti (Bkz. 26 Mayıs 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 5763 sayılı Kanun).

Ülke ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya. Piyasalar durgun, kapanan işyerleri artıyor. Karşılıksız çekler ve protesto olan senetlerde patlama var. İşçi çıkarmalar başladı. Birikmiş vergi borcu olanlara "ödeme kolaylığı ve faiz indirimi" sağlanmazsa, sorun daha büyüyecek.

Resmi Gazete’de yayımlanması beklenen, vergi borçlarına 18 aylık taksitlendirme sağlayan tebliğ, sorunu çözmeyecek, dağ fare doğuracak.

SSK, Bağ-Kur pirim borcu olanlara ve futbol takımlarına tanınan kolaylıklar da göz önüne alınarak, şu kriz ortamında, vergi borçları için "ince ayar" bir düzenleme yapılmasında yarar var...
X