Futbol, şirketlere parmak ısırtıyor

Hürriyet Haber
12.07.2001 - 01:32 | Son Güncelleme:

Wall Street Journal Gazetesi, ‘‘Şirketler eriyor, futbol kulüpleri büyüyor’’ yorumu yaptı. Gazete, Zidane'ın 77 milyon euro'ya Real Madrid'e transferinin gözleri Avrupalı futbol kulüplerine çevirdiğini vurguladı.

Fransız futbolcu Zinedine Zidane'nın 77 milyon euro'luk rekor transferle Juventus'tan Real Madrid'e geçmesi, gözleri, son zamanlarda futbolculara çok yüksek ücretler ödeyen Avrupa futbol kulüplerine çevirdi. Dünya ekonomisi ve borsalarda yaşanan gerilemeye paralel birçok uluslararası şirket gelir kaybına uğrayarak işten çıkarmalara hız verirken, Avrupa'da transfer ücretlerinin her geçen yıl yükselmesi dikkatleri kulüp yönetimlerinin üzerine çekti.

Wall Street Journal'da yayınlanan bir haberde Zidane'a ödenen rekor ücretin, transferlerle ilgili uygulamaya başlanacak yeni kurallardan önceki son transfer olduğu belirtildi. Haberde, bundan böyle yeni kurallarla birlikte futbolcu transferlerinin daha farklı olacağına dikkat çekildi. Rekor transferlere geçmişten de örnekler verilen haberde, 1973 yılında Ajax'tan Barcelona'ya transfer olan Johann Cruyff'un 6.3 milyon dolarla rekor tranfser gerçekleştirdiği belirtilerek, transfer ücretlerindeki artışın zamanla ne boyuta geldiği ifade ediliyor.

Büyük transfer çılgınlığının İspanya'nın dışında da kendini gösterdiği, özellikle bu yıl gerçekleşen en büyük 10 transferin büyük bölümünün İtalya'da gerçekleştiği belirtiliyor.

Juventus'ta ve Fransız milli takımında oynayan Zidane'a 77 milyon euro ödeyerek rekor transfere imza atan Real Madrid'le birlikte kulüp yönetiminin yeni bir döneme girdiği belirtilen haberde, futbolun artık çok büyük kárlar sağlanan bir yatırım şekli olduğu ifade ediliyor.

Futbol kulüplerinin en iyi oyuncuyu ellerinde tutmak veya çekmek için çok yoğun çabalar gösterdikleri belirtilerek, rekor transfere imza atan Zidane'nın Real Madrid'in sağladığı özel uçakla İspanya'ya getirildiğine dikkat çekiliyor.

Gazete İspanya'nın dışında büyük paraların döndüğü futbol liginin ise İtalya olduğunu belirterek, bu ligde büyük gelire sahip destekçilerin uzun dönemli gelir elde etme yoluna tercih edildiğini vurguluyor. Haberde, şu an İtalya'daki en büyük destekçiler olarak Milan'ın destekçisi Başbakan Silvio Berlusconi'nin Fininvest Şirketi ile Juventus'un destekçisi olan Agnelli Ailesi gösteriliyor.

Zidane'ın imajını satacaklar

Real Madrid'in geçen yıl seçilen başkanı Florentino Perez'in Zidane'ı da Figo gibi para makinesi haline getirmeyi umduğu, 28 İspanya ligi kupası ve 8 Avrupa kupası kazanarak Avrupa'nın en başarılı futbol takımı olan Real Madrid'in Zidane'nın transferiyle büyük gelirler elde edeceği ifade ediliyor. Cezayir asıllı Zidane'ın Fransa ve Kuzey Afrika'da da popüler olmasını ve internet sitesi sayesinde Real Madrid büyük gelir elde etmeyi hesaplıyor. Haberde 1999-2000 sezonunda 89 milyon euro gelir elde eden Real Madrid'in bu gelirinin 24 milyon euro'sunu pazarlama ve reklamdan elde ettiğine dikkat çekiliyor.

Real Madrid, Figo'yu marka yapıp 12 milyon euro kazandı

Wall Street Journal gazetesindeki haberde Real Madrid'in geçen yıl seçilen başkanı Florentino Perez'in hem Zidane'ın hem de geçen yıl 55 milyon dolarla Barcelona'dan transfer edilen Portekizli Louis Figo'nun işini bitiren kişi olduğu belirtiliyor. Haberde, Perez'in geçen yıl Temmuz ayında başkan seçilene kadar inşaat şirketi Actividades de Constructines & Servise ve üçüncü jenerasyon telsiz şirketi Xfera'da çalıştığı hatırlatılıyor. Perez'in, başkan seçildikten sonra da hızla Real Madrid'in 240 milyon euro'luk borcunun kapanması için likidite sağlama yoluna girdiği belirtiliyor.

Perez'in kısa sürede kulübün şehrin iş merkezinde bulunan antreman sahasını satarak 300 milyon euro gelir elde ettiği, ardından Figo'nun imajını ve ticari markasını 12 milyon euro'ya pazarladığı yer alıyor. Perez'in tüm yeni oyuncularını, imajlarını ve markalarını internet üzerinden pazarlayarak büyük gelir elde ettiğine de dikkat çekiliyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı