GeriFutbol Futbol sergisi başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Futbol sergisi başladı

Futbol sergisi başladı
refid:13544873 ilişkili resim dosyası

UEFA tarafından düzenlenen "Only A Game?" sergisi bugün Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde açıldı.

Açılış törenine TFF Başkanı Mahmut Özgener, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, UEFA Başkanı Michel Platini'nin Özel Danışmanı William Gaillard, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TFF Başkanı Özgener; "Avrupa'da Belçika ve İngiltere'den sonra ilk defa Türkiye'de futbolseverler ile buluşacak olan sergi Avrupa futbolunun son 50 yılını anlatıyor. İstanbul 2010 Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve 30 Nisan'a kadar açık olacak sergide, Avrupa futbolunun son 50 yılına damga varan olaylar, maçlar, futbolcular ile birlikte ülkemizi UEFA tarafından düzenlenen kupalarda temsil etmiş kulüplerimize ait de forma ve objeler yer alıyor. Futbol bir şehrin, bölgenin geniş kitlelere adını duyurması için en etkili araç. Kazanılan sportif başarılar, düzenlenen etkinlikler şehrin ekonomik, sosyal ve toplumsal açıdan çok önemli gelişmeler göstermesini sağlıyor. Bu tip sergiler, ülkelerdeki futbol bilincinin ve sevgisinin artması için çok önemli bir araç. Mayıs 2009'da UEFA Kupası Finali'ne mükemmel bir ev sahipliği yapan İstanbulumuzun yaklaşık 3 ay sürecek bu sergiyi en iyi şekilde düzenleyeceğinden eminiz. Sizlerin de takip ettiği gibi 30 ilimizde düzenlediğimiz "Milli Gurur Milli Forma" sergisinin gezen 250 bin vatandaşımız ülke futbolunun 86 yıllık tarihi ile tanışmış ve çok önemli kazanımlar elde etmişti. İstanbul'un en merkezi noktalarından birinde olan ve içinde bizden de kıymetli hatıraların olduğu bu etkinliğin de benzer ziyaretçi rakamlarına ulaşmasını diliyorum. UEFA tarafından çok önem verilen ve Türkiye'de açılacak olması, şimdiden Avrupa futbolunda ses getiren bu organizasyonun, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık sürecinde de ülkemize eşsiz katkılarda bulunacağını ümit ediyorum" şeklinde konuştu.

UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın katkıları ile gerçekleştirilen, Avrupa futbolunun son 50 yılına ait önemli olayların fotoğraflarının, gazete kupürlerinin ve imzalı objelerinin yer aldığı sergi, 30 Nisan 2010 tarihine kadar gezilebilecek.

Sergide, Şampiyonlar Ligi Kupası 10 Şubat, UEFA Avrupa Ligi Kupası 28 Şubat, Kupa Galipleri Kupası ise etkinlik sonuna kadar futbolseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

2010 İstanbul Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında açılacak olan sergide ünlü hakem Pierluigi Collina imzalı hakem forması, Şampiyonlar Ligi finallerinin biletleri, 1956 Şampiyon Kulüpler Kupası Finali'nde giyilen forma, 1958 yılının yarısı Galatasaray'da yarısı da Fenerbahçe'de olan kupası, 1968'deki Fenerbahçe-Manchester City maçının topu gibi futbol tarihine geçmiş maçlara ait objeler bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle