« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futbol kulüplerini şirketiniz gibi yönetin, taraftar markasına yüklenin

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Türk futbolunda profesyonel yöneticilere ihtiyaç olduğunu söylerken, "Başkanlar ve yöneticiler kendi şirketlerini nasıl yönetiyorsa kulüpleri de öyle yönetmeliler" diye konuştu. Kulüplerin ek gelir kaynağı yaratması gerektiğini vurgulayan Erzik, Anadolu kulüplerinin de taraftar markasına yönelmelerini önerdi.

Ceyhun KUBURLU
SON GÜNCELLEME
TÜRK futbolunun duayen ismi ve UEFA’nın (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği) Asbaşkanı Şenes Erzik, futbol kulüplerinin satışı için "Bilançosu şeffaf olanı tercih ediyoruz. Paranın nerden geldiği önemli" derken, yöneticilerin de şirketlerini nasıl yönetiyorlarsa, kulüpleri de öyle yönetmeleri gerektiğini söyledi. UEFA’nın şirketleşmenin karşısında olmadığını vurgulayan Erzik, kulüplerin ek gelir kaynakları yaratmaları, Anadolu klüplerinin de taraftar markasına yönelik projeler geliştirmeleri gerektiğini kaydetti.

1 MİLYAR EURO’LUK GELİR: Futbol endüstrisinden yılda 1 milyar Euro’luk gelir sağlayan UEFA’nın sponsorluk ve yayın haklarıyla birlikte bütçesinin her geçen yıl arttığını söyleyen Şenes Erzik, UEFA’nın futboldaki gelirlerini ve dünya futbolunun nasıl dev bir endüstri haline geldiğini anlattı. Sadece Şampiyonlar Ligi’nden geçen yıl 750 milyon Euro gelir sağlayan UEFA, bu paranın yüzde 82’sini kulüplere ve federasyonlara dağıttı. Geri kalan yüzde 18’ini ise kendi organizasyonları ve kurumun diğer giderlerine harcadı. UEFA kupasını önümüzdeki dönemde daha cazip hale getirmeye çalışan UEFA, geçen yıl bu kupadan 45 milyon Euro’luk bir gelir elde etti. Bu paranın yüzde 75’i yine kulüplere dağıtıldı. Şampiyonlar Ligi ve UFA Kupası gibi organizasyonlardan elde edilen paralarla sadece kulüplerin desteklenmediğini söyleyen Şenes Erzik, "Gelirlerimizin çoğunu profesyonel futbolun gelişimi için harcıyoruz. Ancak kadınlar futbol ligi ve 17 yaş altı futbol takımlarına da destekte bulunuyoruz. Tüm bunların yanı sıra futbol federasyon binası bulunmayan ülkelere bina yapıyor, eğitim tesisleri kuruyoruz" dedi.

ŞİRKETLEŞMEYE KARŞI DEĞİLİZ: Şenes Erzik, Türk futbolunda profesyonel yöneticilere ihtiyaç olduğunu belirterek, "Başkanlar ve yöneticiler kendi şirketlerini nasıl yönetiyorsa kulüpleri de öyle yönetmeliler" dedi. Erzik kulüplerin şirketleşip halka açılmalarıyla ilgili olarak da şunları söyledi: "UEFA şirketleşmenin karşısında değil. Ancak kurumsal bir yapıda profesyonel düzene ihtiyaç vardır. Türkiye’de bunun eksikliği bulunuyor. Oysa yöneticiler şirketlerindeki gibi çalışmalı. Başkanlar ön plana çıkmadan yönetim kurulları dönem dönem raporlar hazırlamalı. Tüm bu alt yapılar tamamlandıktan sonra şirketleşmek lazım."

KULÜPLERE EK GELİR LAZIM: Dünya futbolundaki rekabetin artık saha dışına taşındığını söyleyen Şenes Erzik, futbol kulüplerinin sadece TV gelirleriyle ayakta kalmalarının mümkün olmadığını savundu. Ulusal arenada başarı için "Kulüpler kendilerine ek gelir kaynağı yaratmalı" diyen Erzik, şöyle devam etti: "Bugün Türkiye’de Anadolu kulüpleri gelirlerinin birçoğunu yayın haklarından elde ediyor. Oysa gelirlerinin yüzde 80’ini buradan elde eden kulüpler çok tehlikeli bir iş yapıyor. TV gelirleriyle kulüpler yaşayamaz. Oysa artık bu kulüplerin de büyük taraftar kitleleri var. Türk futbolunun gelişimi için bu kulüplerin bir an önce ek gelir kaynağı yaratmaları gerekiyor. Büyük kulüplerde olduğu gibi taraftar ürünleri ve farklı projelerle bütçelerini artırmalılar. Şehirde bir bütünleşme ortamı sağlanmalı."

Futbol kulübü satın almak için paranın kaynağı önemli

SON dönemlerde futbol kulüplerinin işadamları ve şirketler tarafından satın alınmasıyla ilgili olarak UEFA’nın görüşünü açıklayan Şenes Erzik, "Biz bilançosu şeffaf olan şirketleri tercih ediyoruz. İşadamlarının tarifi ve paranın nerden geldiğine önem veriyoruz" dedi. "İş adamı elindeki sermayeyi kısa yoldan paraya dönüştürmeyi düşünüyorsa bu yatırımı desteklemiyoruz" diyen Erzik, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şirketler ve işadamları para kazanıp takımı satıyorlar sonra takımlar ortada kalıyorlar. Oysa şirketler bu yatırımları sportif anlamda yapmalılar. Türkiye’de bilançosu en şeffaf şirketlerden biri olan Vestel’in futboldan çekilmesinin gerekçesini saygıyla karşılıyoruz. Ancak şirketlerin bu şekilde futbolun içinden çıkmaları gelir gider yönünden futbola zarar veriyor."

Stadyumları fabrika gibi görmek gerekir

TÜRKİYE’nin son dönemlerde futbol adına önemli organizasyonlara imza attığını vurgulayan Şenes Erzik, "Şükrü Saraçoğlu gibi stadyumlara ihtiyaç var. Bu sayede Türkiye’ye önemli organizasyonlar veriliyor. 2005 Şampiyonlar Ligi finali ve 2009 UEFA Kupası finalinin Türkiye’de yapılacak olması bu stadların öneminin bir göstergesidir" dedi. Stadyumların kulüplerin fabrikası olduğunu söyleyen Erzik, şöyle devam etti: "Kulüplerin gişe gelirleri çok az. Bu mekanları medeni bir hale getirmeli. İçinde alışveriş merkezi, sinema salonu ve restoranı olan stadyumlar yapılmalı. Bunlar yapılırken ulaşım ve yerine çok dikkat edilmeli. Çünkü Türk seyircisi şehir dışındaki stadyumda maç izlemiyor."

Ben mesleği olmayan hakemden şüphe ederim

TÜRKİYE’
de hakemlerin gelirlerinin az olduğu yönündeki eleştiriler hakkında da görüşlerini açıklayan Şenes Erzik, bunun milli gelirle ilgili bir konu olduğunu söyledi. "Ben mesleği olmayan hakemden şüphe ederim" diyen Erzik, şöyle konuştu: "Hakemlerin gelirleri performanslarına bağlı olarak artıyor. Eğer hakem kötü bir performans sergiliyorsa 4-5 hafta dinlendiriliyor ve para kazanamıyor. Eğer hakemin başka bir mesleği yoksa, tek gelirini maçlardan elde ediyorsa kafasındaki sorularla maça çıkıyor demektir. ’Dinlendirilirsem 3 hafta para kazanamam’ diyor. Bu düşünce ile sahaya çıkan hakemden şüphe ederim. İster istemez kuşkular oluşur. Bir hakem ’hata yaparsam’ derse başarılı olamaz ve para kazanamaz."

Kulüpler acilen borçlarını ödesin

UEFA’
nın borcu olan kulüpler üzerindeki yaptırımlarının önümüzdeki sezondan itibaren daha sıkı olacağına dikkat çeken Şenes Erzik, "Kulüpler acilen borçlarını ödesinler" uyarısında bulundu. Bugüne kadar bu konuda UEFA kriterlerinin çok sıkı tutulmadığını açıklayan Erzik, "Kulüpleri bu konuda çok sıkmak istemedik. Ancak önümüzdeki sezondan itibaren çalışan personeline dahi kulüplerin borcu kalmamalı. Takımlar mali kriterlerine dikkat etmeli" dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz