Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Futbol Hamalları

KİMSE kusura bakmasın. Bazı aptal futbolcular vardır, hiç alakasız bir iş yaparlar. Saçma sapan şekilde atılırlar ve takımlarını 10 kişi bırakırlar. Bunlar için bazen deriz ki; “Bir futbolcu takımı ancak böyle satar...”

Bir teknik adam çıkıyor. İtalya Milli Takımı’nın oyun şeklini değiştiriyor. Buraya kadar iyi güzel. Ama aynı teknik adam, üç oyuncu değişikliğini, hele ki İspanya gibi bir takımın karşısında 57. dakikada bitirirsen, bu Rus ruleti oynamana benzer. Kendin bitersin. Dün akşam olduğu gibi... Aslında maça giden ve maçı seyreden milyonlarca insanın maç zevkini 60. dakikada bitirdiği için İtalya Milli Takımı Teknik Direktörü Prandelli’ye dava açması gerekir...

4 tane Xavi vardı

Herkes, “Xavi mi Pirlo mu” tartışmasına girdi. Ama İtalya’daki bir adet Pirlo’ya karşılık, İspanya’da üç dört tane Xavi vardı. Aslında maçın İspanya lehine bitmesindeki en büyük faktör, maçı koparana kadar sahanın her yerinde İspanya takımının pres yapmasıydı. 90 dakika boyunca İtalya, rahat top kullanamadı.

Biliyorsunuz, Türkiye’de oynayan yerli yıldız oyuncularla, Avrupa’dan getirdiğimiz ithal yıldız oyuncular tek yönlü oynarlar. Bu iyi futbolcular hep hücumu düşünürler. Eğer tenkit ederseniz, söyleyecekleri ve söyledikleri cümle şudur; “Biz geriye koşacak olsaydık, Türkiye’de işimiz ne? Avrupa’da oynardık.” Haklılar. İşte yıldızlar topluluğu İspanya’da, o büyük oyuncular zaman zaman nasıl futol hamalı oluyorlar gördük.

Bir şey daha gördük; Torres oyuna giriyor, golünü atıyor. İki dakika sonra, kendi gol atma şansı yüzde 80, yüzde 100’lük arkadaşının önüne bırakıyor. Bizdeki gol krallarına duyurulur.

Hakem Proença’nın yorumları güzeldi. Zırt pırt düdük çalmadı. Kart da göstermedi. Bence tek hatası, aynı iki pozisyonda birinde penaltıyı vermedi, aynı hareketi Balotelli yaptı ceza alanı dışında, ona el verdi.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI