Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Futbol fanatikleri okulu takımlarının rengine boyadı

  AA
  15.09.2014 - 15:42 | Son Güncelleme:

  Trabzonspor fanatikliğiyle tanınan Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı 120 haneli Bağacık Köyü’nün ilköğretim okulu, Trabzonspor Kulüp Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun desteğiyle bordo maviye boyandı.

  Tamamı Trabzonspor taraftarı olan Çınar ilçesine bağlı 120 haneli Bağacık köyünde boyanan ilköğretim okulu da hayranı oldukları takımın renkleriyle eğitim verecek.

  Bir grup Trabzonlu öğrencinin girişimleri ve Hacıosmanoğlu'nun da desteğiyle boyanan okulun sınıfları, kapıları, öğretmen odası, dış cephesi bordo mavi oldu. Okulun girişine de takımın armaları yerleştirildi.

  Okullarının köye gelen Trabzonlu öğrenciler tarafından tuttukları takımın rengine boyandığını gören köylüler, büyük bir sevinç yaşadı.

  Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı'nın katılımıyla okulun eğitim ve öğretime başlaması nedeniyle düzenlenen törende, Trabzonspor renklerine boyanan ve tadilatı yapılan okul, "Trabzon Diyarbakır el ele" pankartının altında açıldı.

  Şanlı, yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek, eğitim ve öğretim açılışını Bağacık köyünde yaptıklarını söyledi.

  Bordu mavi köyümüzün doğal rengi

  Köyde 1970'li yıllarda Trabzonspor'un üst üste şampiyon olmasından dolayı Trabzonspor sevgisinin oluştuğunu, bugün de ağırlıklı olarak köyde bordo mavi takımın taraftarlarının yoğun yaşadığını dile getiren Şanlı, şöyle konuştu:
  "Bunu duyduğumuzda hoşumuza gitti. Bu duyuldukça Trabzon kamuoyunda ilgi ile karşılandı. Daha önce köyden bir grup genç Trabzon'a davet edildi. Daha da ilginci bir grup Trabzonlu üniversite öğrencisi köyün okulunu tamir etti. Kulübün de katkısıyla yaz tatilinde gelip okulu onardılar. Trabzonluların Diyarbakır'a olan ilgisini göstermesi açısından önemli. Bordo mavi köyümüzün doğal rengi. Köyümüz Trabzonsporlu olduğu için okulun da bordo maviye boyanması eğitim ve öğretimi olumlu etkileyecek."

  Şanlı, Trabzonlu öğrencilerin köy okulunu onarması ve boyamasının köylüleri daha da mutlu ettiğini sözlerine ekledi.

  “Bordu Mavi Eğitim Projesi"

  Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi İkram Bekar, Trabzonspor sevdalısı olduğunu, basından Diyarbakır'da Trabzonsporlu köyün olduğunu öğrendiklerini anlatarak, bunu ilgi çekici bulduklarını ve köyü merak ettiklerini söyledi.

  Trabzonlu öğrenciler olarak köyü ziyaret ettiklerini, ilköğretim okulunun bakım ve onarıma ihtiyacı olduğunu, kütüphane kurulması gerektiğini belirlediklerini anlatan Bekar, daha sonra köy okulu için "Bordo Mavi Eğitim Projesi" çalışmalarına başladıklarını dile getirdi.

  Yaklaşık 1 ay önce Trabzonspor Kulüp Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ile görüştüklerini ve kulübün desteğiyle okulda çalışmalara başladıklarına dikkati çeken Bekar, 5 Trabzonlu üniversite öğrencisi olarak okulun elektrik, su tesisatı ve çatısını onarımdan geçirdiklerini ve boya yaptıklarını belirtti.

  "Köye ilk geldiğimizde burada yaşayanlar bordo maviden başka renk kabul etmediklerini söylediler. Çok mutlu oldular. Belli süreçlerden belli farklı yollardan bazı önyargılar oluşturuldu. Bölge ve insanlar arasında önyargıların oluşmasına sebebiyet verildi. Bizler Trabzonlu öğrenciler olarak bu önyargıların kırılmasını, Trabzon, Diyarbakır ya da farklı iller arasında insani olarak farklılık olmadığını bu tür sosyal sorumluluk projeleri ile tanıtmak istedik" diyen Bekar, çalışmadaki asıl amaçlarının bu olduğunu anlattı.

  Bekar, "Buraya geldikten sonra insanların misafirperverlikleri ve bize olan ilgileri tamamen önyargıları ortadan kaldırdı. Bir günde 3 kez öğlen yemeği bize geldi" diye konuştu.

  Muhtar Ömer Tunç ise köydeki kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere herkesin Trabzonsporlu olduğunu söyledi.

  Takımı çok sevdiklerini anlatan Tunç, okulun bordo maviye boyanmasının sevindirici olduğunu dile getirdi.

  Yörede Trabzonspor'a olan hayranlıklarıyla bilinen Bağacık köyü sakinlerinin bu sevgisi, bordo mavili takımın 1976-1977 futbol sezonunda şampiyon olmasıyla başladı. Trabzonspor taraftarı olan köylüler, bu sevgiyi çocuklarına da aşılayarak, köydeki taraftar sayısını her geçen gün arttırdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı