GeriFutbol Futbol bizim için hayat dünya içinse iş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Futbol bizim için hayat dünya içinse iş

Futbol bizim için hayat dünya içinse iş
refid:23516539 ilişkili resim dosyası

Sarı kırmızılı takımda kaleci antrenörlüğü de yapan Boloğlu, Türkler ve yabancılar arasındaki farkı Rijkaard’ın bir sözü ile anlattı “Futbol sizin yaşam biçiminiz olmuş. Biz ise sadece bir iş olarak bakıyoruz.”

GALATASARAY’a yıllarca kaleci ve kaleci antrenörü olarak hizmet veren Nezihi Boloğlu, futbolun nankörlüğünü en fazla yaşayan isimlerden. Sarı kırmızılı takımda uzun süre yedek file bekçisi olarak görev bekleyen Nezihi, şans bulduğu ender maçlardan birinde Nedved’den yediği golle hatırlanır. Buna karşılık G.Saray’ın yıllarca kulübesinde yer alan Boloğlu sarı kırmızılı takımın yakın tarihini en iyi bilenlerdendir. Şimdi sizi Nezihi ile hem Galatasaray hem de Türk futbolu hakkında yaptığımız keyifli sohbetle baş başa bırakalım...

RIJKAARD İDMAN YAPTIRIP GİDERDİ

- SİZ birçok ünlü isimle çalıştınız. Bunlardan biri de  Rijkaard’dı. Barcelona ve dünya futbolunda efsaneyken G.Saray’da başarılı olamadı. Sizce neden?
- Çok büyük oyuncular, çok büyük hoca, antrenör olacak diye bir kaide yok. Biz futbolculuğunda marka isimlerin antrenörlük hayatında da marka olmasını bekliyoruz. Rijkaard çok iyi niyetli bir insandı. Bize her zaman söylediği bir lafı vardı. Hep aklımdadır.

BAŞARILI OLSA KAMP SİSTEMİ BİTERDİ

‘FUTBOL sizin yaşam biçiminiz. Bizse iş olarak bakıyoruz’ derdi...
Çünkü o antrenmanını yapıp, giderdi. Biz 24 saat futbolun içinde yaşıyoruz. Mağlubiyetlerde yerin dibine girip, galip geldiğimizde sanki dünyayı biz yaratmış pozisyonuna dönüyoruz. Yani aslında bu iş gerçekten. Nasıl bankacılık bir iş ise, futbol da bir iş. Belki de Rijkaard başarılı olsa herkes Türkiye’de kamp sistemini kaldıracaktı. Ama olmadı.

Terim’e küskünlüğüm olmaz

- FATİH Terim’in sizin için nasıl bir yeri var?
- Beni antrenörlüğe başlatan kişi Fatih Terim’dir. 2002’de beni çağırdı ve asistan olarak Eser Hoca’nın altında başlattı. Ayrıldığımda ise 3. döneminde başarılar diledim, kendisi de bana “Florya’nın kapısı her zaman sana açık” dedi. Hocaya karşı küskünlük ya da kırgınlığım olmaz. Bu bir devir teslimdi. Ben 9 yıl G.Saray’a antrenör olarak hizmet ettim.”

/images/100/0x0/55eb1afef018fbb8f8ab67c8

Hagi’nin antrenörlüğü keşke futbolculuğu gibi olsaydı

- ÇALIŞTIĞIM teknik adamlar arasında benim için olumlu iz bırakan Eric Gerets’tir. Hırsı, profesyonelliği müthişti. Hayal kırıklığı yaratan hoca ise Hagi’ydi. Futbolculuğundaki Hagi ile teknik adam Hagi arasında dağlar kadar fark var.

Fener şampiyonluğu kafasında kaybetmişti

Nezihi Boloğlu, Galatasaray’ın ezeli rakibinin son maçta elinden aldığı unutulmaz kupayı da anlattı.

- GALATASARAY’da unutamadığınız şampiyonluk hangisi?
- 2006’de yaşadığımız 16 dakikalık bekleyiş sonrası Eric Gerets ile kazandığımız şampiyonluk ve Cevat Hoca (Güler) ile Kalli’nin bırakıp gitmesine rağmen kazandığımız 2 şampiyonluğu unutamam.

- O 16 dakikayı dinlesek sizden? Sürpriz oldu mu sizin için?
- Ümit Özat kendi ağzından anlatmıştı bir kanalda. Fenerbahçe’nin Ankara’da oynadığı bir karşılaşma var, Mateja Kezman penaltı kaçırdı. Ve sonrasında bizim Beşiktaş ile oynadığımız maçta son dakika golü… Onlar da şunu hissetmeye başlamışlar, “Bir şeyler oluyor. Yani futbolun dışında belli bir ilahi güç mü, ne dersen de ama sanki biz bugün şampiyon olamayacağız.” Tedirgindiler. O şampiyonluk bizim için sürpriz oldu tabii ki.. Onlar kupayı Galatasaray’a verdi.”

Milli Takım’ın kalecisi Onur olur

- Sizce Türkiye’nin en iyi kalecisi kim?
- Hepsi takımlarına katkı veren kaleciler. Özellikle Muslera, oyunun kırılma anlarında yaptığı kurtarışlarla büyük katkı sağladı Galatasaray’da. Çünkü büyük takımlarda kalecilere çok fazla pozisyon gelmez. Yerlilerden de Onur’un bir çıkışı var. Volkan’ın yaşı 32’ye geldi. Onur, Milli Takım kalesi için en önemli aday bence.

Kariyerimi Nedved’den yediğim gol mahvetti

- Sizce Ufuk nerede yanlış yapıyor?
 ‘Nezihi Hoca iyi çalıştırmıyor, Ufuk o yüzden kendini geliştiremedi, G.Saray’da oynayamıyor’ dediler. Ne oldu. Nezihi Hoca 2 senedir G.Saray’da yok ama Ufuk yine oynayamıyor. Formayı almak sizin elinizdedir. G.Saray’da o forma bana da geldi. Ama Nedved’den o kadar kötü bir gol yedim ki, benim kariyerim baş aşağı gitti. Nedved’i hiç unutamadım tabii ki.

6 takımda oynadı

- Doğum yeri: İstanbul
- Doğum tarihi: 4 Ağustos 1964
- Mevkii: Kaleci
- Oynadığı takımlar: Sarıyer (1983-86), Çarşambaspor (1986-88), Gençlerbirliği (1988-1990), Galatasaray (1990-96), Eskişehirspor (Kiralık) (1996), Bakırköyspor (1996-98)

Zapata G.Saray’a geldiğinde futbolu bırakmıştı!

“O bize transfer edildiğinde, ‘Nasıl bu kaleciyi alırız’ demiştim.”

- G.SARAY, Mondragon gittikten sonra Muslera gelene kadar çok kaleci değiştirdi. Sizce gelenler içinde hangisi daha iyi ya da kötüydü?
- ‘Nasıl alırız’ tepkisi verdiğim bir kaleci vardı. Zapata… Alınmasın diye Adnan Ağabey’e (Sezgin) çok söylemiştim. Çünkü 6-7 ay oynamamış bir kaleciydi.  Zapata, futbolu bırakmıştı geldiği zaman. Fizik olarak sürünüyordu. Hagi’nin isteği ile yapılan transferdi. Ama sonuç ortada.

İşler iyiyse ‘Mondragon’ kötü gidince ‘Nezihi’ dediler

Kaleci kötüyse hocasının suçu var mı?
- Tabii. İnsanlar başarısızlıkta da çıkıp diyecek ki, ‘Sorumluluk bana ait.’ G.Saray’dan ayrılırken bunu söyledim. Üzüldüğüm; Mondragon iyiyken, ‘Zaten milli kaleci’ dediler. Fenerbahçe’yi 5-1’lik skorla yendiğimiz maçta Mondi’nin yaptıkları ortada ama kimse ‘Nezihi’ demedi. İş kötü gidince ‘Nezihi’ oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle