« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futbol bereketi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Avrupalı konuklar 50 milyon dolar bırakacak

Antalya'yı, salı gününden itibaren yabancı futbol takımları istila edecek. Alanya-Tekirova arasındaki tesisler, 3 ay sürecek kamp mevsimi döneminde 350'ye yakın takımı ağırlayacak.

DEVLER GELİYOR

Futbol turizmi mevsimini açan Antalya, 2 Ocak'tan itibaren yabancı takımların istilasına uğrayacak. Aralarında Werder Bremen, Borussia Dortmund, Schalke 04, 1860 Münch, CSK Moskova, Spartak Moskova, Sturm Graz, Ajax, ve Genk gibi dünyaca ünlü takımların da bulunduğu Avrupalı konuklar, 15'er günlük devreler halinde Antalya'daki tesislerde kamp yaparak ikinci yarıya hazırlanacak. Ocak, Şubat ve Mart aylarında bölgeye gelecek yerli ve yabancı takım sayısının 350'ye ulaşması bekleniyor.

YERLİLER GELDİ

Sezonun ilk misafirleri yine Türk takımları oldu. Play-Off'a yükselen Sivasspor ve Elazığspor Alanya'da, Göztepe ve Şeker Side'de, Diyarbakır ise Belek'te kamp yaptı. Birinci Lig'deki ilk misafir ise bugün gelecek olan A.Gücü olacak. Başkent ekibinin futbolcuları yılbaşını eşleri ile birlikte Belek'te geçirecek ve 2 Ocak'tan itibaren de çalışmalara başlayacak. G.Saray, F.Bahçe, Beşiktaş, Trabzon, G.Birliği, G.Antep, Siirt Jetpa, Adana ve Kocaelispor da kamp için Antalya'yı tercih etti.

7 KART ARTTI

Futbol Federasyonu Akdeniz Bölge Temsilcisi Sadık Deda, Alanya-Tekirova arasındaki tesislerin son yıllarda saha yapımına önem vermesi ile bölgede futbol turizminin büyük aşama kaydettiğini söyledi. Deda, ‘‘1990/91 sezonunda bölgemizde 50'ye yakın takım kamp yapmıştı. Futbol turizminin önemini kavrayan otel ve tatil köyleri tesislerine ilave olarak çim saha kazandırmaya başlayınca kampa gelen takım sayısı da 10 yılda 7 kat arttı’’ diye konuştu. Sadık Deda, sözlerine şöyle devam etti:

HEDEF 500 TAKIM

‘‘Bu sezon gelecek 350'ye yakın takımdan 50 milyon doların üzerinde gelir bekleniyor. Bölgemizdeki otel ve tatil köylerinin tamamının sahası olsa 3 aylık dönemde Antalya rahatlıkla 500'den fazla takımı ağırlayabilir. Bu da yaklaşık 100 milyon dolar gelir demektir. Ayrıca UEFA'nın organize ettiği ve Avrupa'nın en iyi 80 hakeminin katılacağı 2-11 Şubat arasındaki uluslararası seminere de evsahipliği yapacağız. Belek'te yapılacak bu seminer ülkemiz ve bölgemiz adına gurur verici bir gelişme.’’


Bunları da Beğenebilirsiniz