Futbol 115 milyar doları buldu tutku ciroya tam yansımıyor

Hürriyet Haber
25.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın önde gelen spor pazarlama, etkinlik yönetimi ve danışmanlığı ajansı Helios Partners ile Türkiye ortağı Elektrik Sports’un düzenlediği Spor Pazarlaması Konferansı’nda konuşan Helios Partners Başkanı Terrence Burns, spor sektörünün başını alıp gittiğini belirterek, “Bugün itibariyle 115 milyar dolarlık bir sektörden bahsediyoruz. Pazarlama sektöründe bu kadar hızlı büyüyen başka bir sektör bulunmuyor. Burada direkt insanların kalbine hitap ediyorsunuz. Dünya çapında da büyümeye devam ediyor” dedi.

İngiltere’nin Arsenal Futbol Kulübü Ticari İlişkiler Başkanı Tom Fox da, “İçinde bulunduğumuz piyasalar, yükselen ekonomiler bizim için önemli. Çok canlılar ve teknolojiyi yakından takip ediyorlar. Futbol kulüpleri olarak bunları takip etmemiz lazım” dedi. Tom Fox, şunları söyledi: “Kulüplere karşı ilgi ve tutku var ama kulüpler bunu hasılata, ciroya istediğimiz kadar dönüştürebilmiş değil. Yapmamız gereken sattığımız şeyi daha iyi tanımlamak. Ürün ve hizmet büyük önem taşıyor. Bunlar insanlarla ilgili olmasına karşın
onlara ulaşamayabiliyor. Büyük markalarız ama hasılat oranlarımız bunlarla eşleşmiyor.”
Yüksek ciro
Fox, markaların birbirinden çok farklı olduğunu belirterek, “Futbol dediğiniz zaman, sattığımız şey aidiyet duygusu. Aidiyet duygusunu pazarlıyoruz. Futbol kulüpleri insanların değer yargılarıyla özdeşleşmeli. Göğsünüzde taşıdığınız bir iğne gibi olmalı. Aidiyet duygusuna odaklanırsanız hak ettiğiniz ciro rakamlarına ulaşırsınız” diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı