Gündem Haberleri

  Furby kavga çıkardı

  Hürriyet Haber
  12.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de Noel ve yeni yıl öncesi piyasaya sürülen ‘‘Furby’’ çılgınlığı, psikososyolojik boyutlara ulaştı. Karaborsada 200 dolardan alıcı bulan konuşan oyuncak Furby için, insanlar birbirleriyle kıyasıya kavga ediyorlar.

  Ünlü ‘‘Grimlinliler’’ filmindeki yaratıklara benzeyen Furby, sürekli konuşmasıyla, çocukların olduğu gibi büyüklerin de ilgisini çekiyor. Bırakıldığı yerden sürekli değişik şeyler söyleyerek çocuklarla şakalaşan Furby'ler, giderek insanların çalışma yerlerindeki masalarını da süslemeye başladı. Akıllı Furby, karşısındaki objenin hareketine göre, belli zamanlarda konuşmaya başlıyor, hafif mıncıklandığı zaman söyleniyor ve bazen uykuya yatmış numarası yaparak, karşısındaki ile dalga geçiyor. Tam bir tarafta unutulmuş olduğu sırada, insanları uyararak kendisine ilgi gösterilmesini sağlıyor. Ellerini, ağızını, kulaklarını oynatarak şarkılar da söyleyen Furby'lerin mükemmel İngilizce konuşuyor, hatta bazı yabancı sözcükler de söyleyebiliyor.

  Furby'yi satan bir mağaza yöneticisi, özel olarak programlanan akıllı oyuncağın 21'inci yüzyıl oyuncaklarının ilki olduğunu, 2000 yılından itibaren bu piyasanın tamamen yüksek teknolojiye döneceğini ifade etti.

  Bu ilginç ve değişik oyuncak nedeniyle insanlar, mağaza önlerinde saatlerci nöbet bekleyip uzun kuyruklar oluşturuyorlar. Hatta sıradaki itiş kakış nedeniyle birbirleriyle kavga ediyorlar. Kimi mağazalar, bu nedenle güvenlik önlemlerini artırdılar. Geçtiğimiz günlerde bir mağaza önünde çıkan kavgada, kuyrukta bekleyen iki kadın, saç saça baş başa kavgaya tutuştu. Polis, kavga eden iki kadından birinin diğerinin elini ısırmasıyla oyuncağa sahip olduğunu, fakat, daha sonra çıkarıldığı mahkemede kefalet ödemek zorunda kaldığını kaydetti.

  Bu arada, Furby adlı oyuncağın bir anda yok satmasıyla birlikte, Grimlinliler filminin firması, oyuncağı üreten Tiger firması aleyhine, kendi yarattığı karakteri kullandığı iddiasıyla dava açtı. Furby'nin ABD'deki satış fiyatı 50 dolar.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı