Gündem Haberleri

  Fuhuş operasyonunda gözaltı sayısı 59'a çıktı

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  01.07.2007 - 14:57 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de Beyaz Rusya, Ukrayna ve Moldova'dan iş bulma vaatleriyle kandırıp Türkiye'ye getirdikleri kadınları fuhuşa zorlayıp insan ticareti yaptıkları ileri sürülen şebekeye yönelik düzenlenen operasyonda gözaltı sayısı 59'a çıktı. Operasyonda kurtarılan yabancı uyruklu kadınlardan 6'sının kandırılarak Türkiye'ye getirildiklerini, pasaportlarının ellerinden alınarak fuhuşa zorlandıklarını söyleyerek, zanlılardan şikayetci oldukları bildirildi.

  Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri, çıkar amaçlı organize bir suç örgütünün Beyaz Rusya, Ukrayna ve Moldova'dan çalışma gibi çeşitli bahanelerle kandırdıkları kadınları, Türkiye'ye getirdikleri, pasaportlarına el koyup fuhuşa zorladıkları ihbarını aldı. Altı aydır sürdürülen çalışmaların ardından ekipler, şebekenin üç ayrı koldan faaliyet gösterdiğini, kadınlardan bazılarının zorla, bazılarının da kendi isteğiyle fuhuş yaptığını saptadı. Bilgi ve delillerin toplanmasının ardından, dün sabah saatlerinde operasyon için düğmeye basılarak, yaklaşık 400 polisin katılımıyla Konak, Buca, Bornova ve Karşıyaka ilçelerindeki 30 ayrı eve eş zamanlı baskın düzenledi.

  YENİ GÖZALTILAR

  Operasyonda, fuhuş yaptığı saptanan 25 yabancı uyruklu kadın ile fuhuşa zorladıkları ileri sürülen şebekenin 25 üyesi gözaltına alındı. Bozyaka'daki Asayiş Şubesi'nde sorguları devam eden zanlıların verdiği bilgiler doğrultusunda belirlenen yeni adreslere yapılan baskınlarla gözaltı sayısı 59'a yükseldi. Operasyonda gözaltına alınanlar arasında şebekenin elebaşısıyla, kadınların yurtdışından getirilmesini, otellerde barındırılmasını, fuhuş yapılacak yerlere taşınmasını sağlayan kişilerin de bulunduğu bildirildi. Zanlılardan çoğunun aynı suçlardan poliste kayıtlarının bulunduğu da ortaya çıktı.

  6 KADIN ŞİKAYETÇİ OLDU

  Operasyonda kurtarılan kadınlardan 6'sı bakıcılık, eğitmenlik gibi iş vaatlariyle kandırılarak Türkiye'ye getirildiklerini, daha sonra pasaportlarına el konularak fuhuşa zorlandıklarını ileri sürüp şikayetci oldu. Fuhuş yaptırılan 25 kadın, ifadelerinin ardından sınırdışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne gönderildi. Aralarında 4 kadının da bulunduğu 34 zanlının ise sorgularının ardından salı günü adliyeye sevkedilecekleri bildirildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı