Fuat Miras: "Özel sektörün enflasyon mücadelesine hükümetin katkısı olmadı"

Hürriyet Haber
13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras, Türk özel sektörünün enflasyon için verdiği mücadeleye hükümetin hiçbir katkı sağlamadığını ileri sürerek, ''bu ekonomik programın enflasyon, mali sektörün disipline edilmesi ve üç kara deliğin kapatılması konusunda hataları vardır'' dedi.

TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları ile Deniz Ticaret Odaları Müşterek Konsey toplantısının açılışında konuşan Odalar Birliği Başkanı Fuat Miras, Türk özel sektörünün ekonomik programın başarıya ulaşması için her türlü fedakarlığı yaptığını söyledi. ''Bunu yaparken bu hükümetin neler yaptığını ise söylemekte güçlük çekiyorum'' diyen Miras, TOBB'un bu anlamda her türlü desteği gösterdiğini ifade etti.

Odalar Birliği'nin üç yıllık ekonomik programı, ekonomik darboğazın aşılması anlamında desteklemeye devam edeceğini kaydeden Miras, şöyle konuştu:

''Türk özel sektörünün enflasyon için verdiği mücadelenin benzeri daha önce görülmemiştir. Türkiye'de ilk defa bir hükümet bu anlamda desteklendi. Ama (birkaç yetkilinin dışında) hükümet hiçbir katkı sağlamadı. Enflasyon yüzde 40'ların altına düştü. Belki hedef tutmadı ama toplumun tüm katmanları ile yapılan destek yüzde 40'a inme gayretini gösterdi. Ancak hükümet her türlü ikaza rağmen programın işleyişi hakkında bize bilgi vermedi. Dün Başbakan'dan izleme komitesini gündeme getirmesini bekliyorduk. Ama hayal kırıklığına uğradım. Bir seneden beri izleme komitesini gündeme getirmedi.''

Miras, ekonomik programın üç konuda hatası olduğunu, bu hataları iktisatçıların da kabul ettiğini belirterek, bunların enflasyon, mali sektörün disipline edilmesi ve üç kara deliğin kapatılamaması yönünde şekillendiğini ifade etti.

Enflasyonla mücadelenin sadece Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile TOBB tarafından yapıldığını kaydeden Miras, bu desteğe rağmen bazı politikacıların beyanlarının enflasyonun düşürülmesinde köstek rol oynadığını söyledi.

Miras bankalara yüklendi

Konuşmasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan (BDDK) da şikayet eden Miras, Kurul'un bankacılığı rehabilite edeceğini düşündüklerini ancak bu konuda da yanıldıklarını ifade etti. Bankaların tatlı para kazanma isteklerinin cezasının işadamları tarafından çekildiğini vurgulayan Başkan Miras, son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle işadamlarının potansiyel suçlu muamelesi görmeye başladıklarını kaydetti.

''Bu günlerde herkes yürüyor. Yakında bizlere de mi sıra gelecek diye düşünmeye başladım'' diyen Miras, işadamlarının yüksek faizler karşısında işletmelerini nasıl ayakta tutabilecekleri hesaplarını yaptıklarını söyledi.

Felaket tellallığı yapmak istemediğini belirten Miras, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na seslenmek istiyorum. Küçük tasarruf sahibinin aldığı kağıtlar sıfır kabul edilebiliyor mu? Ama bir bankanın sermaye piyasasından aldığı kağıtlar sıfır kabul ediliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bankaları batırmak için mi kuruldu? Böyle bir sistemde nasıl ayakta durulabilir? Buna kimin hakkı var. Bizim borsa kumar makinası gibi olmuş. Bu konuda hükümetin süratle tedbir alması gerekir.

Bu gidişle programın başarılı olma şansını görmüyoruz. Dün Başbakan'a da söyledim; en fakir ve en zengin ülkelerdeki bakanlık sayısını aktardım. Bizim gibi bir ülkede bakanlık sayısı en fazla 19 ile 20 arasında değişiyor. Olması gereken bu. Ama bizde 35 tane bakanlık var. Bu durumda kamu maliyesini nasıl disipline edeceksiniz.''

Maliye Bakanlığı'nın işadamlarını ''kaz'' gibi gördüğünü ve sürekli ''yolmaya'' çalıştığını ifade eden Miras, ''ama kazın tüyü bitti. Yumurtası da bitti. Vergi üzerine vergi getirdiler'' diye konuştu.

Devletin bankaların açık pozisyonlarına göz yumduğunu iddia eden TOBB Başkanı, bunun suçlusunu bulmanın devletin görevi olduğunu belirterek, bütün olumsuzluklara rağmen istikrar programının ekonomi için önemli olduğuna inandıklarını kaydetti. Miras, uygulanmakta olan programın alternatifi ve daha iyisi olmadığına göre programın revize edilerek, desteklenmesinden yana olduklarını söyledi.

Odalardan Miras'a destek

Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanı Erol Öztürk ise Türkiye'nin iki büyük deprem yaşadığını bunlardan birisinin doğal, ötekinin ise ekonomik olduğunu söyledi. Ekonomik depremin bankalara elkonulması, firmalara yolsuzluk nedeni ile düzenlenen operasyonlar ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) katılım ortaklık belgesinde (KOB) yaşanan kriz şeklinde tecelli ettiğine işaret eden Öztürk, son krizle faiz oranlarının yeniden yükselişe geçmesinden endişe duyduğunu ifade etti.

Faizlerin yükselişinin kamu maliyesini ve özel sektörü etkileyeceğini belirten Öztürk, sonuç olarak, her şeye rağmen ekonomikprogramın taviz verilmeden uygulanması gerektiğine inandığını bildirdi.

Öztürk, programın uygulanma başarısının ise yapısal reformlarla gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı