EDİRNE HABERLERİ

‘Fuat Avni’ Edirne’de Ortaya Çıktı

IHA
28.10.2015 - 12:46Son Güncelleme :

BALIKÇILAR SÜRÜSÜNDEN AYRILARAK GÖÇ ETMEYEN YAVRU LEYLEĞE İNTERNET FENOMENİ 'FUAT AVNİ' İSMİNİ VERDİ.

IHA

Edirne’de, sürüsünden ayrılarak göç etmeyen yavru leylek balıkçıların yanından ayrılmıyor. Maskot haline gelen leyleğe balıkçılar hükümeti eleştiren yazılarıyla ünlenen twitter fenomeni ’Fuat Avni’ ismini verdi.
Sürüsünden ayrılıp Edirne’de kalan leyleğe amatör balıkçılar sahip çıktı. Boş zamanlarını Tunca Nehri kenarında balık tutarak geçiren Edirneli Balıkçılar ’Fuat Avni’ ismini verdikleri leylekle zaman geçiriyor. Evcil bir hayvan gibi ismiyle seslenildiğinde gelen ve göçmen kuşların en büyüklerinden olan leylek, balıkçıların maskotu oldu. Tunca Nehri kenarında amatör balıkçılık yapan balıkçılar yaz aylarında buldukları leyleği sahiplenip bakmaya başladı.
Her gün elleri ile besledikleri yavru leyleğe ’Fuat Avni’ ismini veren balıkçılar, kış geldiğinde onu evlerinde bakacaklarını söyledi. Doğası gereği kış aylarında daha sıcak bölgelere gitmesi gereken ’Leylek Avni’ balıkçıların balık ikramlarını da geri çevirmiyor.
‘Leylek Avni’ ile en çok ilgilenen balıkçılardan 63 yaşındaki Hüseyin Nizam, kendilerine çok alıştığını ve balık tutarken arkadaşlık yaptığını belirterek, "Bize çok alıştı artık. Tuttuğumuz balıklarla besliyoruz onu. İsmini Fuat Avni koyduk. Aklımıza o an o isim geldi ve onu koyduk. Başka sebebi yok. Yaklaşık 20 günden beri burada. Büyük ihtimalle sürüsüyle göç etmemiş ve burada kalmış. Belki de göç etmeyi unuttu bilemiyoruz. Bazen ciğer parçaları bazen de balıklarla besliyoruz. Doğal olarak o da yanımızdan ayrılmıyor. Bir nevi arkadaşlık yapıyor bize. Başkasına da sokulmuyor, sadece bizim yanımıza geliyor" dedi.
Kış ayının gelmesiyle Avni’nin de soğukta barınamayacağını düşünen Nizam, "Bu kış dışarıda yaşayamaz diye düşünüyorum. O nedenle alacağım evde bakacağım ona. Boş odam var. Soba yakıp yiyeceğini temin edeceğim. Böylelikle yaza çıkarsa salarız ve yaşar diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden ‘Fuat Avni’ Edirne’de Ortaya Çıktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 12 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Fuat Avni’ Edirne’de Ortaya Çıktı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı