Fuarcılıkta önemli olan ‘doluluk’

Gaye GÜZELAY
31 Ekim 2003 - 19:53Son Güncelleme : 31 Ekim 2003 - 19:53

Fuar organizasyon şirketi ITE Group Plc'nin Türkiye'deki ayağı olan E Uluslararası Fuar Tanıtım'ın (EUF) Genel Müdürü Dennis Smith, Türkiye'deki fuarcılık sektöründe çok büyük bir rekabet yaşandığını ancak önemli olanın 'dolu' fuar alanları olduğunu söyledi.

Smith, ITE'nin; Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Ukrayna, Türkmenistan, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde fuar ve konferanslar düzenlediğini anlatarak, ‘‘Türkiye, ihracat potansiyelinin fazlalığı ve gelişmekte olan sektörü nedeniyle fuarcılık için cazip bir ülke haline geldi‘‘ dedi.

EUF'un, Türkiye'deki fuar pazardaki payının yaklaşık yüzde 15 olduğunu söyleyen Smith, geniş alanlı fuar merkezlerinin açılmasıyla rekabetin daha da arttığını vurguladı. Smith, fuar merkezlerinin iç alanlarının büyümesi nedeniyle, o alanları doldurmak amacıyla birim fiyatı düşürerek alanı doldurma stratejisi geliştirildiğini belirtti. Düşük fiyatın, kalitede de gerilemeyi beraberinde getirdiğini söyleyen Smith, fuarcılıkta tanıtıma büyük önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Önemli olanın, kaliteli hizmet ve 'dolu' fuar alanları olduğunu belirten Smith, Türkiye'deki fuar sektörünün hala genç ve gelişmekte olduğunu söyledi.

Gelişmekte olan ülkelerinin pazarlarının fuarcılık için daha cazip olduğunu belirten Smith, şunları söyledi: ‘‘Gelişmiş pazarlar artık pastanın 100'e bölünmüş hali. İstikrar batıda fazla. Gelişmekte olan ülkelerde ise pazar payı ve kazanç, kar marjı daha yüksek. Türkiye'nin mutlaka ihracat potansiyelini artırması gerekiyor. Türkiye'den bu gelişmekte olan ülkelere yönelik olarak çok daha fazla iş yapılabiliyor. Fiyat ve kalite konularında rekabet gücü daha fazla.‘‘

Smith, 1997-1999 arasında, yalnızca Türkiye'ye ihracat yapan şirketleri hedef alarak yurdışındaki fuarlara Türk katılımcılar sağlayan şirketin, 1999'dan bu yana, Türkiye'ye yaklaşık 30 milyar sterlinlik yatırım gerçekleştirdiğini belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı