"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Fuar tartışması Yüksel’i kızdırdı

BAŞKAN Gökçek’in, fuar alanının Akyurt’a yapılacağını söylemesine rağmen, fuar yeri tartışmalarının sert ifadelerle devam etmesi Vali Yüksel’i rahatsız etti.

Ankara sabun köpüğü gibi bir anda ortaya atılıp kısa sürede kaybolan projelerin de Başkent’idir aslında. Kentin yararına düşünülen projeler, henüz teorideyken bazı kesimler yerine, bazıları da nedenine takılır. Sonradan unutulur gider. Bunların bir tanesi de yıllardır Ankara’ya yapılacak fuar alanı meselesi.
Ankara’da tüm çevreler, kentin fuar alanı olmamasını eleştiriyor. Dünyanın en büyük organizasyonlarından EXPO’yu kaybetmemize rağmen, bu tip organizasyonları konuşabiliyor olmamız bile önemli bir adımken, halen basit fuarları bile derme çatma kulübelerde yapıyor olmamız kentin önemli isimleri tarafından da ağır bir dille eleştiriliyor.
Ankara Valisi Alaaddin  Yüksel çeşitli programlarda, “2011 yılında hala çadırlarda fuar yapıyoruz. Bu kabul edilebilir mi? Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bunu artık değiştirmemiz lazım” cümlesini sarfetti. Yine ASO Başkanı Nurettin özdebir, geçtiğimiz ay düzenlenen bir fuarın açılışında, “Çadırda fuar yapıyoruz. Bu Ankara’nın ayıbı” demişti.

SERT İFADELER RAHATSIZLIK YARATTI

Fuar konusu Ankara’da bu kadar sıcak bir gündemken, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, fuarın AŞTİ’ye kurulacağı iddialarını net bir şekilde yalanladı, Akyurt sapağında 1 milyon 800 bin metrekarelik alanda Ankara’nın ihtiyacı olan fuar alanının yapılacağını söyledi. Ancak tartışmalar halen bitmedi. Bazı kesimler fuar alanının AŞTİ’ye yapılması gerektiğini sert ifadeler kullanarak dillendirmeye devam etti.
Kamuoyu önünde yapılan bu tartışmalar kent gelişimi ve sorunlarıyla yakından ilgilenen Vali Yüksel’i rahatsız ettiğinin duyumlarını alınca kendisiyle görüştüm.

ORTA SAHADA TOP ÇEVİRMEMELİYİZ

Vali Yüksel’in hem yöneticilere hem meslek odalarına çarpıcı mesajları şöyle:

“Fuar alanıyla ilgili odalar arasında tartışmaya son nokta koyulmalı. Bu konuyla ilgili eyleme geçmemiz lazım. Havaalanı yolunda bir alan belirlenmiş. Bu konuyla ilgili Başkanın açıklamaları da var, bana göre de öyle olmalı. (Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i kastediyor) Hele ki planlarda metro da oraya gidecekse, Akyurt civarı değerlendirilmeli. Oda başkanlarının hakaretvari konuşmaları Ankara’nın ağır başlılığıyla bağdaşmaz. Biz tartışmalarımızda bile nezaketimizi ağırbaşlılığımızı yitirmemek durumundayız. Çözümü konuşmalıyız. Futboldaki gibi topu orta sahaya atıp çevirirsek sonuca ulaşamayız. Problem çözmedeki yöntemlerimizle Anadolu’ya da örnek olmalıyız. Aksi davranışlar bize yakışmaz”
Vali Yüksel’in mesajı çok açık. Zaman, tartışmaları bir kenara bırakıp Ankara’ya yakışır fuar alanını yapma zamanıdır.

X