Fuar İzmir'de çalışmalar devam ediyor

DHA
19 Aralık 2014 - 11:51Son Güncelleme : 19 Aralık 2014 - 15:58

Meslek odalalarının başkan ve yöneticileri ile kanaat önderlerinden oluşan İzmir Ekonomik Kalkınma, Koordinasyon Kurulu Kurulu üyeleri, İzmir fuarcılığına yeni bir boyut kazandıracak Gaziemir’deki Fuar İzmir şantiye alanını ziyaret etti. Başkan Kocaoğlu Fuar İzmir’in yüzde 83’ünün tamamlandığını, Mermer Fuarı’nın 25 Mart’ta burada düzenleneceğini açıkladı.

Gaziemir’de Çevre yolu ile ESBAŞ arasında 337 bin metrekarelik alanda inşaatı hızla devam eden yeni fuar kompleksini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte gezen kurul üyelerine, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe tarafından brifing verildi. Fuar İzmir’in 25 Mart 2015 tarihinde düzenlenecek MARBLE - 21. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na yetiştirebilmek için çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten Başkan Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla hayata geçirdiği Fuar İzmir’de ilk etapta 50 fuar düzenleneceği, bu sayının artması için herkesimden görüş ve öneri aldıklarını söyledi.

Fuar İzmirde çalışmalar devam ediyor

Başkan Aziz Kocaoğlu, "İzmir’e, bölgemize, ülkemize ve yakın coğrafyamıza uygun fuar yaratmak için yoğun çaba harcıyoruz. Fuar tek başına çok büyük bir değer. Bugüne kadar Kültürpark’ta yaptığımız fuarlarla kent ekonomisine katkı sağlamaya çalıştık. Fuar İzmir ile beraber İzmir fuarcılığı çok büyük bir atağa kalkacak. Fuar alanının yanında 45 dönüm rezerv alanımız bulunuyor. Burada otel ve kongre merkezi yapma düşüncemiz var. Kentin içerisinde şovlar ve sanatsal gösterilerin yapılması için çok amaçlı bir bina düşünüyoruz. Hediyelik eşya, kitap fuarı gibi tüketiciye yönelik fuarların daha küçük bir mekanda yapılmasını planlıyoruz. 2015 yılında Karşıyaka Opera Binası ve Kültürpark’a yapacağımız çalışmaların temellerini atacağız. Biz yatırımları yapmaya hazırız, ekonomik durumumuz buna muktedir. Fuar alanı 500 milyon liralık bir projedir. Büyükşehir Belediyesi, kredi kullanmadan sadece kendi öz kaynaklarıyla gerçekleştirmiştir" diye konuştu.

Fuar İzmirde çalışmalar devam ediyor

İzmir’in sıçrama yapması için Büyükşehir Belediyesi olarak yatırım ayağında üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirten Başkan Kocaoğlu, "İzmir eğer büyümede sıçrama yapacaksa; hizmet, turizm ve kültür sanatta sektörlerinde sıçrama yapacaktır. El birliğiyle bunu başarabiliriz. Bu kent bütün sektörlerde büyüyecek ve büyümesini sürdürecek bir kent. 11 yıl önce çıktığımız yolda hayal edemediklerimizi bile gerçekleştirmiş durumdayız" dedi.

DEVASA RAKAMLAR

337 bin metrekarelik arazi ve 240 bin metrekarelik inşaat alanı ile toplam 50 futbol sahası büyüklüğünde olan fuar kompleksinde, 7 bloktan oluşuyor. Yaklaşık 500 milyon liraya mal olacak yeni fuar kompleksi, 2500 araçlık kapalı otoparkı, ofisleri, restoranları, meydan ve amfi tiyatrosu ile sadece fuar zamanlarında değil haftanın her günü faaliyet gösterecek bir yaşam ve etkinlik alanı olarak tasarlandı.

Fuar İzmirde çalışmalar devam ediyor

Yeni Fuar Kompleksi tamamlandığında, İzmir’i fuarlar ve kongreler kenti olma hedefine de büyük ölçüde ulaştırmış olacak.Fuarın katılımcı ve ziyaretçilerine farklı bir ortam sunacak 14 katlı seyir kulesi tamamlandı. Amfi tiyatro şeklinde hazırlanan meydan, fuarlar süresince çekim merkezi haline gelecek. Yeni fuar kompleksi projesinde, daha sonra gelebilecek talepleri karşılamak amacıyla, 2. etapta kullanılmak üzere 46 bin metrekarelik bir rezerv alanı oluşturuldu. Bunun haricinde ayrıca, 40 bin metrekarelik ayrı bir alan da otel ve kongre merkezi yapılması için ayrıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni fuar merkezinde 93 bin metrekarelik kapalı otopark alanı oluşturularak ziyaretçi ve katılımcıların hizmetine sunulacak. Fuar alanında ayrıca, 12 bin metrekarelik fuar sokağı, 865 metrekarelik seminer salonu yer alacak. 11 bin 300 metrekarelik alanda ise kafeterya, restoran ve idari binalar bulunacak. Tesis; sergi holleri, seminer salonları, geniş otoparkı ve sosyal donatı alanları ile uluslararası standartlarda olacak. Fuar merkezinin taban oturum alanı 240 bin toplam inşaat alanı 340 bin metrekare. Bu büyüklükteki bir inşaat alanı ile İzmir’de tek başına yapılan en büyük proje olan yeni fuar alanı, Türkiye’nin en büyük Fuar kompleksi olacak. 20 bin 500 metrekarelik Fuar Meydanı ve 12 bin metrekarelik Fuar Platosu da proje çerçevesinde hayata geçiyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı