Ege Haberleri

  Fuar’a “çifte açılış”

  Hürriyet Haber
  24.08.2014 - 01:25 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin fuarcılık çınarı İEF 29 Ağustos’ta biri halk korteji yürüyüşü olmak üzere iki ayrı törenle kapılarını açacak.

  TÜRKİYE’nin ilk ve en eski fuar organizasyonu olan İzmir Enternasyonal Fuarı “Geçmişimiz, Bugünümüz ve Geleceğimiz” sloganıyla 83. kez dünyaya “merhaba” diyecek. Saat 15.00’te İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yapılacak resmi açılışın ardından 19.30’da Vasıf Çınar’dan başlayıp Kültürpark’a kadar çok renkli ‘Açılış Korteji’ olacak. Korteje tüm İzmirlileri davet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Yürüyüş sonunda Yeraltı Otoparkı üzerindeki çim alanda da konuk ülkelerin ve kentlerimizin dans gösterileri yer aldığı şölen, açılışa ayrı bir renk katacak” dedi.

  İEF öncesinde basın toplantısı düzenleyen Başkan Kocaoğlu, Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’nin en büyük fuarlarının İzmir’de İZFAŞ tarafından düzenlendiğini söyledi. TOBB’un 2013 Fuar Raporu’na göre, Türkiye’de en çok katılımın geçtiğimiz yıl 1 milyon 635 bin 152 ziyaretçi ile İzmir Fuarı’na olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, katılımcı firma sayısı açısından bakıldığında birinciliği bin 182 firmanın katıldığı Marble 19. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın elde ettiğini kaydetti.

  Beş kat büyüyecek

  Gaziemir’de inşaatı süren yeni fuar kompleksiyle birlikte İzmir fuarcılığının ciddi anlamda ivme kazanacağını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Şu anda İZFAŞ ile birlikte 30 civarında fuar düzenliyoruz. İlk etapta Gaziemir alanıyla bu sayıyı 50’ye çıkarıp, uluslararası firmalarla işbirliği yaparak İzmir’i daha ileriye taşımak için yürüyeceğiz. Kongre merkezi projelerimizle birlikte kentin hizmet sektöründe de ivme kazanması, bunun turizme sanayiye yansıması için desteklerimizi sürdüreceğiz. Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırmadan işletmesine varıncaya kadar tek başına yaptığı fuar yatırımı, 400 milyon lirayı aşmaktadır. Dünyada bir belediyenin yaptığı tek fuardır ve eşi benzeri yoktur. Daha büyükleri vardır ama onlar devletlerin, odaların, iş dünyasının katkılarıyla yapılmıştır” diye konuştu.

  SOSYAL MEDYADA

  Sosyal medyaya yönelik hastag’lerin oluşturulduğu İEF’de, Fuar öncesi ve sırasındaki etkinlikler takipçileri ile paylaşılacak. Fuar öncesi paylaşılacak etkinlik ve gelişmeler; #fuardanhabervar başlığı altında, fuar esnasında alandan ziyaretçi ve katılımcılar tarafından yapılacak paylaşımlar da #fuardanhaberver, #83ief, #ief başlıklarında olacak.

  TOPLAM 1132 FİRMA

  Geçtiğimiz yıl 286’sı yabancı toplam 1125 firmanın katıldığı fuarda bu yıl 303’ü yabancı 1132 katılımcı yer alıyor. Fuar süresince 68 ülkenin ağırlanacağını söyleyen Kocaoğlu, “18’i Bakan, 5’i Bakan Yardımcısı düzeyinde olmak üzere, 45 ülkeden toplam 140’dan fazla ülke temsilcisi bekliyoruz. Ülkemizden de 43 vilayet katılıyor. Bu yılki partner ülkemiz, Hint Denizi’nin en popüler ada devletlerinden biri olan Mauritius. Kişi başına düşen milli gelir 16 bin doların üzerinde. Fuara 59 firma ile katılacaklar. Odak ülke olarak da Hindistan’ı belirledik. Hindistan, 2005 yılında dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisiyken, şimdi Japonya’yı geçerek 3. sıraya yerleşti” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı