FT: Yükselen piyasalarda 20 yılın en büyük düşüşü

ANKA
07.10.2008 - 11:17 | Son Güncelleme: 07.10.2008 - 11:17

Yükselen piyasaların, küresel krizin acısını çekeceği bildirilirken, Pazartesi günü yükselen piyasaların borsalarında 20 yılın en büyük günlük düşüşlerinin meydana geldiğine dikkat çekildi. Financial Times gazetesi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası için “Türk hisseleri, son beş yılı aşkın bir sürenin en büyük düşüşünü gösterdi” diye yazdı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, yükselen piyasaların, küresel satışların olumsuz etkilerini hissettikleri, Pazartesi günü 20 yılın en büyük günlük düşüşlerin meydana geldiğine dikkat çekti.

Hemen hemem tüm yükselen piyasaların, dramatik hissiyattan olumsuz etkilendiğine işaret eden gazete, riskli varlıklardan kaçış devam ederken yükselen piyasalarda para birimlerinin değerinin ve tahvil fiyatlarının rekor düzeylere indiğini kaydetti.

İngiliz gazetesi, Alman Hypo Real Estate bankasının çöküşünün, yükselen piyasalardaki olumsuz hissiyatın oluşmasında ağırlıklı bir faktör oluşturduğunu belirtti.

Gazeteye konuşan RBC Capital Markets’in yükselen piyasalar stratejisti Nigel Rendell de, kredi krizinin ABD’den Avrupa’ya yayılmasının taşıdığı öneme dikkat çekerken yakın bir risk olmazsa da her şeyin elden çıkarıldığını, bunun da yükselen piyasaların varlıklarını vurduğunu ifade etti.

YATIRIMCILARIN KAYGILARI GİDEREK ARTIYOR

Yatırımcıların dünya ekonomisine ilişkin kaygılarının giderek arttığını kaydeden Rendell, yatırımcıların sadece en güvenli varlıklara yatırım yaptığını söyledi.

Rendell “Tüm yükselen piyasalar bunun acısını duyacak ve bu bir süre de devam edecek gibi. Ham madde üreticisi olsun, büyük fazlalıkları veya büyük açıkları olsun, tüm yükselen piyasaları darbe yiyor” değerlendirmesini yaptı.

Financial Times, diğer bazı analistlerin de, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi büyük yükselen piyasaların krizden etkilenmeyeceği savlarının tamamen yanlış çıktığını, büyümelerinin ihracata dayanan yükselen piyasaların derin küresel yavaşlamadan etkileneceğini söylediklerine dikkat çekti.

Haberinde ham petrol fiyatlarında meydana gelen yüzde 4.1 düşüşe de işaret eden gazete, borsa endeksinin Brezilya’da yüzde 15, Rusya’da yüzde 20’ye yakın, Çin’de yüzde 5.1, Hindistan’da yüzde 5.8 oranında değer kaybettiğine işaret etti.

Gazete, Türkiye’deki gelişmelere de dikkat çekerek “Türk hisseleri, son beş yılı aşkın bir sürenin en büyük düşüşünü gösterdi. Türkiye’nin İMKB 100 endeksi, üç yılın en büyük gerilemesi ile yüzde 8.6 düşerek 31.574,74’e indi” diye yazdı.

Financial Times, Arjantin’de hisseler, tahvil ve para biriminin çok ağır kayıplara uğradığını, Meksika’da da para birimi pesonun dolar karşısında dört yılın en düşük düzeyine indiğini kaydetti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı