Gündem Haberleri

  FT: Türkiye dış kredide ki kaymalara kırılgan

  ANKA
  10.10.2007 - 13:23 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin büyük cari açığı nedeniyle dış kredideki kaymalara “kırılgan” olduğu öne sürüldü.

  Ekonomi gazetesi Financial Times, yükselen ekonomilerin karşı karşıya bulunduğu "büyük meydan okumaları" değerlendirdiği haberinde “Hiçbir zaman yükselen ekonomiler, küresel bir düşüş döneminde talebi korumak için o kadar iyi bir durumda olmamıştı” yorumunu yaptı.

  Yükselen ekonomilerin gücünün etkileyici olduğunu belirten ekonomi gazetesi, “İlk defa, yükselen piyasalar, dünyanın egemen ekonomik gücünden kaynaklanan bir küresel finansal şok sırasında güvenli bölgelerdir” diye yazdı.

  İngiliz gazetesi, yükselen piyasaların finansal gücünün ABD’nin zayıflığının bir aynası olduğunu belirtirken de yükselen ekonomilerin yüksek cari fazlalarına dikkat çekti. Ancak tüm yükselen ekonomilerin aynı durumda olmadığını da belirten gazete, bu çerçevede Türkiye’yi örnek gösterdi. Gazete şunları yazdı:

  “Türkiye’nin ve bazı orta Avrupa ülkelerinin (örneğin Macaristan) büyük cari açıkları var ve bu nedenle talebi genişletme durumunda değildir. Bunun sonucunda bu ekonomiler, dış kredideki kaymalara kırılgandır.”

  (
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı