FT: Hükümetle Merkez Bankası karşı karşıya

ANKA
04 Ağustos 2006 - 11:17Son Güncelleme : 04 Ağustos 2006 - 13:10

Hükümetinin Merkez Bankası’nın İdare Merkezini İstanbul’a taşma planı yurt dışında da yankı buldu. Financial Times gazetesi, projenin hükümetle Merkez Bankası’nı karşı karşıya getirdiğini savunurken, Bankanın Ankara’da kalmak istediğini öne sürdü. Gazete, hükümetin bu girişimine muhalefet ve finansal sistemin direnebileceğini de savundu.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Devlet Bakanı Ali Babacan’ın İstanbul’un finansal merkez rolünü güçlendireceği gerekçesiyle Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşıma planıyla Merkez Bankası’nın buna gösterdiği tepkiyi değerlendirdi. Gazete “Türk hükümetiyle Merkez Bankası, kurumun gelecek birkaç yıl içerisinde ülkenin siyasi başkenti olan Ankara’dan ticari ve finansal merkezi İstanbul’a taşıma önerisi nedeniyle karşı karşıya” diye yazdı.

Merkez Bankası’nın Ali Babacan’ın açıklamaları üzerine yaptığı açıklamayı “kuru” olarak nitelendiren FT, bankanın açıklamasında Merkez Bankası Yasası'nın bankanın idare merkezinin Ankara’da olduğunu belirttiğine dikkat çektiğini kaydetti. Gazete şöyle devam etti:

“Banka ve hükümetin, zaten nisan ayındaki becerisizce yapılmış yeni başkan ataması ve o zamandan beri para politikasında keskin sıkılaştırma nedeniyle araları açık. Dün yayınlanan enflasyon verileri, bankanın bu yılın sonundan önce yeniden faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalabileceğini gösteriyor.”

Babacan’ın ise argümanını güçlendirmek için Frankfurt ve Berlin örneklerini dile getirdiğine dikkat çeken gazete şu yorumu yaptı:

“Bankayı başka bir yere taşıma kararına, muhalefet partileri ve finansal sistemden direniş gelebilir. Onlar, politikayı belirleyen bir kurum olarak Merkez Bankasının Ankara’da bulunmasını daha iyi olacağını düşünebilir.”

Bu arada, FT, Babacan’ın IMF ve Dünya Bankası’nın 2009 yılındaki ortak toplantısında İstanbul’da yapılacağı açıklamasına da dikkat çekerken bir IMF sözcüsünün, 2009 toplantısının yerini Fon’un guvernörlerinin belirleyeceğini, kararın gelecek hafta Singapur’da yapılacak toplantıda açıklanacağını söylediğini kaydetti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı