Gündem Haberleri

GÜNDEM

  FT: Bakanlar ’kur’ yaptı yatırımcılar AKP’yi sevdi

  Hürriyet Haber
  26.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Finans çevrelerinin etkili gazetesi Financial Times (FT), "Yatırım çevreleri Türkiye’nin neo-İslamistleri’ni (yeni-İslamcı) neden seviyor" başlığıyla verdiği haberde, AKP’nin yatırımcılar tarafından neden sevildiğini masaya yatırdı.

  FT, hükümetin en reformcu bakanları ile yabancı yatırımcılar arasında giderek artan bir mutabakat sağlandığını belirterek "Bunda kısmen son dört yılda hükümetin en yetenekli bakanlarının bazılarının finansal piyasaları kazanmak için bıkmadan kur yapması da etkili oldu" yorumunu yaptı. FT, piyasaların AKP zaferine verdiği çok iyi tepkiyi bu gerekçelere bağladı. Gazete ilk başta AKP’nin piyasa bilgisinin sınırlı olduğunun anlaşılmasıyla bir miktar kaygı yaşandığını da hatırlattı.

  SAPMA OLMADI: FT, Türkiye’de yapılan seçimlerin tarihi öneme sahip olmasına karşın hiçbir aşamasında yabancı yatırımcıların Türkiye ile ilgili olumlu tutumlarından sapmadıklarını vurguladı. Yabancıların borsanın yüzde 70 civarındaki bir kısmını elde tuttuklarını ve bu yılın başlarından beri fiyatların dolar bazında yüzde 50’den fazla artmasına yol açtıklarına işaret eden gazete, yabancıların aksine yerel yatırımcıların çok daha ihtiyatlı davrandıklarını ve son aylarda net satışlar yaptıklarına dikkat çekti. Gazeteye konuşan Morgan Stanley iktişatçısı Serhan Çevik, yabancıların ilgisine ilişkin olarak "Küresel risk iştahında dramatik bir düşüş olmadığı sürece durum değişmesi için bir neden görmüyorum" dedi.

  MİKRO-EKONOMİK YORUMLAR: Türkiye’nin önümüzdeki dönemde mikro-ekonomik reformlara odaklanmasının istendiğini kaydeden gazete, bu çerçevede çalışma piyasası reformu, enerji sektörünün özelleştirilmesi ve yeniden yapılanması ile sosyal güvenlik reformunun sonuçlandırılması beklentilerine dikkat çekti. FT "Daha büyük doğrudan yabancı sermaye yatırımları teşvik edilmeli. Büyük cari açığının finansmanı için de bu çok önemli" ifadelerine yer verdi. FT şu değerlendirmelerde bulundu: "Türk piyasalarının görünümünü yakın gelecekte olumsuz etkileyebilecek unsur yeni cumhurbaşkanına ilişkin belirsizlik. Hükümetin beş yıllık görev süresinin daha ileri bir aşamasında piyasalar için görünümü belirleyecek birkaç uzun vadeli konu var. Bunlardan en önemlisi, küresel bir kredi olayı olması durumunda yükselen piyasalara yönelik para akımının yönü değişip değişmeyeceğidir."

  KOLAY PARA YERİ: Türkiye ile ilgili en önemli faktörlerden birinin, ülkenin son yıllarda karlı carry trade nedeniyle para kazanmak için kolay bir yer haline gelmesi olduğuna işaret eden FT, şöyle devam etti "İstikrarlı siyasi ve finansal dış ortamı, büyüyen ekonomi ile enflasyonla mücadele için son bir yılda faiz oranlarını artıran bir merkez bankası, yatırımcıların, getirisi düşük ekonomilerden sağlanan borçla, dolara karşın son iki yılın en yüksek düzeyinde bulunan lirayı satın almaları için gerekli olan tüm unsurları sağladı."
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı