« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Freni patlayan kamyon gibiyiz

Kadir ÇETİNÇALI / DHA
SON GÜNCELLEME
G.Saray Başkan Yardımcısı Adnan Polat, kulübün halini bu sözlerle tarif ederken, "Yanlış transferler ve borsaya açılırken yapılan hatalar, bu duruma neden oldu" dedi.

G.SARAY Başkan Yardımcısı Adnan Polat, kulübün mali durumunun oldukça kötü olduğunu, ancak her şeyin planladıkları gibi gitmesi halinde 1-1.5 yıl içinde düzlüğe çıkabileceklerini söyledi. Kulübün gelir-gider dengesinin 6 ay içinde düzene girmesini beklediklerini vurgulayan Polat, G.Saray’ın hangi hatalar sonucunda bu duruma düştüğünün sorulması üzerine şu çarpıcı tespitleri yaptı:

"Bu durumun birden fazla nedeni var. Birincisi, transferlerde gereksiz yere çok büyük paralar harcanmış, ve bu harcanan bonservis bedellerinin karşısında, içeriye bonservis geliri sokulamamış. Son 10 seneye baktığınız vakit, G.Saray transfere 150-200 milyon dolar para harcamış. Bunun karşılığında ise kasaya en fazla 15-20 milyon dolar sokabilmiş.

Transfer yanlışları

Hala geçmiş dönem futbolcularının alacaklarını ödemekle meşguluz. En büyük neden bu transfer yanlışlarıdır.

İkincisi; şirketler kurulmuş ve bunların içinde yabancılara hisselerin satışı gerçekleştirilip kaynak yaratılmak için kurulmuş bir şirket ama dünya üzerinde böyle bir örnek yok. Sadece gideri olan bir şirket var, geliri yok denecek kadar az. Dolayısıyla kulübün gelirlerinin önemli bir bölümü halka açık olduğu için, temettülü olarak dağıtılıyor. Yani yokluk içinde G.Saray gelirlerinin bir kısmını halka arz ettiği miktar kadar temettü olarak dağıtıyor ve her sene de 10-15 milyon dolar da zarar veriyor. Özhan Bey’in başkanlığı döneminde de, binlerce insana borç yerine, bankadan borçlanıp ufak alıcıların hepsini aşağı yukarı temizlemiş. Fakat bu seferde banka kredilerinin borçları binmeye başlamış. Bunu şöyle tarif edersek, yokuş aşağı yüklü bir kamyonun indiğini düşünün, bir anda frenleri patlıyor, direksiyonu kilitleniyor, aşağıda viraj var ve ışıklar sönüyor. G.Saray’ın durumu bu kadar vahim."

Bunları da Beğenebilirsiniz