Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Frekans ihalesi 2001 başında

  Hürriyet Haber
  02 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Aralık 2000 - 00:01


  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Nuri Kayış, ulusal kanalların frekans ihalesinin, 2001 yılı başında yapılacağını bildirdi. İhale takvimi bu ayın ortalarında açıklanacak. .

  RTÜK Başkanı Kayış, Üst Kurul'un frekans planı hazırlıklarını 1995 yılında tamamladığını, 1997 yılında da yerel televizyonlardan frekans ihalelerine başladığını ancak Başbakanlığın talebi üzerine ihalelerin durdurularak, yapılanların da iptal edildiğini hatırlattı.

  Başbakanlığın talebi üzerine ihale yönetmeliğinde değişiklik yapılarak yayın kuruluşlarına Başbakanlıktan "ulusal güvenlik belgesi" alma zorunluluğu getirildiğini anlatan Kayış, ulusal güvenlik belgesi ile ilgili Başbakanlık çalışmalarının 1,5 yıl sürdüğünü kaydetti.

  Kayış, 1 ay önce Başbakanlığın "ulusal güvenlik belgesi" vermesi işleminin tamamlanması üzerine frekans ihalesi için Üst Kurul'un çalışmalarını yoğunlaştırdığını bildirdi.

  Frekans ihalesine ulusal kanallardan başlayacaklarını kaydeden Kayış, bunun için ihale takvimini bu ayın ortalarında açıklayacaklarını, ihalenin de 2001 yılı başında gerçekleştirileceğini söyledi.

  Kayış, yerel ve bölgesel yayın yapan kuruluşlar için de önümüzdeki günlerde "Ulusal Güvenlik Belgelerini" almaları için bir duyuru yayınlayacaklarını, onların da belgelerini tamamlamalarından sonra yerel ve bölgesel yayınların frekans ihalelerini yapacaklarını kaydetti.

  Açık artırma usulüyle Nuri Kayış, ihalelere Ulusal Güvenlik Belgeleri tamamlandığı için ulusal kanallardan başlayacaklarını bildirdi.

  TRT dışında ulusal yayın yapan 16 televizyon kanalı, 15 de frekans bulunduğunu hatırlatan Kayış, bu durumda ihale sonucunda bir kanalın açıkta kalacağını söyledi.

  En çok parayı veren ilk frekansı alacak

  İhalede frekanslar için çeşitli hesaplamalar sonucu bir "muhammen bedel" belirleneceğini ve oradan başlayarak açık artırma yapılacağını bildiren Kayış, en geride kalan kanalın eleneceğini söyledi. Kayış, ihalede en çok parayı verenin ilk frekansı seçeceğini, diğerlerinin de verdikleri paraya göre istedikleri frekansı alacaklarını anlattı.

  Ulusal Güvenlik Belgesi

  Kayış, irticai yayın açısından sakıncalı görülen bazı yayın kuruluşlarının ihaleye girmelerinin önlenip önlenmeyeceği yolundaki soru üzerine, sakıncalı görülen kuruluşlara belgelerinin iade edildiğini, onların da bu ortaklık ve üye yapılarını değiştirerek tekrar Üst Kurul'a başvuruda bulunduklarını, bu işlemin bazı kuruluşlarda 3-4 kez tekrarlandığını söyledi.

  Başbakanlıktan "Ulusal güvenlik belgesi" alınması zorunluluğunun da bunun için getirildiğini hatırlatan Kayış, "Sonuçta tüm ulusal kanallar Ulusal Güvenlik Belgesi'ni alacak noktaya geldi. Şu anda devlet açısından ihaleye girmesi sakıncalı bir kuruluş kalmadı. Hepsi Başbakanlıktan ulusal güvenlik belgesini aldı" diye konuştu.
  Birbirini bozuyor
  Nuri Kayış, RTÜK'e 16 ulusal, 15 bölgesel, 229 yerel olmak üzere toplam 260 televizyon kuruluşu ile 36 ulusal, 108 bölgesel ve 1051 yerel radyo kuruluşunun lisans başvurusunda bulunduğunu hatırlatarak, ihalelerin bugüne kadar yapılamamış olmasının bir çok sakıncası bulunduğuna işaret etti.

  Bütün radyo ve televizyon yayınlarının birbirini bozarak, haberleşme sistemlerini ve güvenliği tehdit ettiğine dikkati çeken Kayış, şöyle devam etti:

  "Bu teknik kargaşadan başka ekranlardaki ve mikrofonlardaki kirlilik de konunun ikinci boyutunu oluşturmaktadır.

  Ayrıca tahsislerin yapılamadığı süre içinde irticai ve bölücü nitelikteki yayınlar ciddi boyutlara ulaşmıştır.

  Öte yandan kanal ve frekans ihaleleri yapılamadığı için kamuya ait frekanslar milyonlarca dolar karşılığı el değiştirmektedir. Bu konuda gazetelerde ilanlar bile çıkmaktadır. Bu nedenlerle kanal ve frekans ihalelerinin biran önce yapılması 3984 sayılı kanunun öngördüğü düzenlemelerin hayata geçirilmesi bakımından büyük önem arz etmektedir."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı