Dünya Haberleri

DÜNYA

  Freedom House 2016 Basın Özgürlüğü Raporu'nu yayınladı

  hurriyet.com.tr - Nafiz ALBAYRAK/ New York (DHA)
  27 Nisan 2016 - 15:17Son Güncelleme : 27 Nisan 2016 - 15:51

  Merkezi Washington’da bulunan düşünce kuruluşu Freedom House, 2016 Basın Özgürlüğü Raporu'nu açıkladı. Türkiye, 'basını özgür olmayan ülkeler' arasında yer alırken, aynı zamanda bu konuda en büyük geriye gidişin yaşandığı devletlerden... Türkiye; Angola, Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak ve Umman ile birlikte 199 ülke arasında 156'ncı sırada yer aldı.

  Dünya çapında 2015, son 12 yılda basın özgürlüğü bağlamında en büyük geri gidişin yaşandığı yıl olarak kayıtlara geçti. Raporda, siyasi iktidarların, teröristlerin ve suçluların, kendi iktidarlarını artırabilmek için, özgür medyayı susturmaya çalıştıkları belirtildi.

  Freedom House raporunda Türkiye, geçen yıl olduğu gibi yine “basını özgür olmayan ülkeler” kategorisinde yer aldı. 199 ülke içinde 66 puan verilen Türkiye, 2015 yılında basın özgürlüğünde en büyük düşüşün yaşandığı ülkeler arasında yer aldı. Bu kategoride Türkiye ile birlikte Bangladeş, Burundi, Fransa, Sırbistan, Mısır, Yemen, Makedonya ve Zimbabwe bulunuyor.

  Freedom House 2016 Basın Özgürlüğü Raporunu yayınladı
  HÜRRİYET'E SALDIRILAR DA RAPORDA

  Geçen yıl Eylül ayında Hürriyet Gazetesi'nin İstanbul'daki merkezine yönelik gerçekleştirilen saldırılardan bahsedilen raporun 'Türkiye' bölümünde şu ifadeler de yer aldı:

  "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sadık yetkili güçler, bağımsız medya kuruluşlarına saldırıp, onları ele geçirerek kendi propagandalarını yapan kurumlar haline getirdiler. Hükümet, Ekim 2015'te, eleştirel yayınlar yapan Kanaltürk ve Bugün kanalları ile Bugün ve Millet gazetelerinin sahibi İpek Koza Holding'e el koydu. Mart 2016, Feza Gazetecilik ve sahibi olduğu Zaman, gazetesine kayyum atanarak el kondu."

  GAZETECİLER İÇİN EN ÖLÜMCÜL ÜLKE SURİYE

  Raporda, dünya nüfusunun yalnızca yüzde 13'ünün basın özgürlüğünden yararlanabildiği, geri kalanının ise gazeteciler ile medya kuruluşlarına karşı uygulanan sansür, ekonomik baskılar ve tehditler yüzünden özgür haber alamadığı vurgulandı.

  Raporda, Suriye ve Irak'ta IŞİD gibi terör örgütlerinin, Meksika, Kolombiya ve Brezilya'da uyuşturucu kartelleri ya da suç örgütlerinin gazetecilerin canlarına kıydıkları, gazeteciler için en ölümcül ülkenin hâlâ Suriye olduğu belirtildi.

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı