"Yorgo Kırbaki" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yorgo Kırbaki" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yorgo Kırbaki

Frau Merkel köfte ve lahana dolması sever

Atina’da Almanya Başbakanı Merkel’in olumsuz imajını değiştirme kampanyası başladı. Aranan fırsatı, Berlin’de Cassambalis lokantasının sahibi Kostas Kasabalis sağladı. Meğer Merkel Yunan mutfağı hayranıymış.

Ekonomik krizin üç yaşına girdiği Yunanistan’da ‘en sevilmeyen yabancı liderler’ listesinde, Almanya Başbakanı Angela Merkel birinciliği kimseye kaptırmıyor.
Madalyonun bir yüzünde, Merkel’in geçen üç yıl içinde bu diyarın başbakanlarına, bakanlarına çektiği fırçalar var.
Merkel’in önünde el pençe divan duruşunun fotoğrafı, eski başbakan Yorgo Papandreu için sonun başlangıcı oldu.
Yine madalyonun aynı yüzünde, Almanya Başbakanı’nın Yunan halkının çalışkanlığından şüphe eden, lüks yaşam merakını eleştiren açıklamaları var. Ayrıca, AB ile IMF’nin kredi musluklarını açmak için Yunanistan’a verdikleri acı mı acı reçetelerde hep Merkel’in diretmesi ve sonunda dediğini kabul ettirmesi de...  Gelelim madalyonun öteki yüzüne: Almanya’nın bugün 304 milyar Euro borcu olan Yunanistan’dan 100 milyar Euro’nun üzerinde alacağı var. Alman kamuoyu paralarının Yunanistan’a gitmesine kızıyor. Merkel de kendi kamuoyunu kendi seçmenini düşünmek zorunda.
Velhasıl, Merkel’i pek seven yok buralarda. Medyanın bir bölümü Hitler’e bile benzetiyor onu.
Çiçeği burnunda Başbakan Andonis Samaras, önceki hafta sonu Berlin’de Merkel ile buluştu. O buluşmanın ardından da Atina’da Almanya Başbakanı için olumsuz tabloyu değiştirme kampanyası başladı adeta.

DAHA DÜN YEDİM

Samaras ile görüşmesinden sonra Merkel’in, “Yunanistan’ın Euro’da kalmasını arzu ediyorum”, “Yunan çalışanının ve emeklinin halini gördükçe yüreğim kan ağlıyor” demesi,  Alman siyasetçilere Yunanistan için konuşurken laflarına dikkat etmelerini tembihlemesi manşetlere çıktı ama  halkın bam teline daha çok hitap eden bir şey gerekti.
Aranan fırsatı, Berlin’de ‘Cassambalis’ (Türkçesi ‘Kasabalı’) lokantasının sahibi Kostas Kasabalis sağladı.
Meğer Merkel Yunan mutfağı hayranıymış. Tam 15 yıldır Cassambalis’in müşterisiymiş. Hatta Samaras ile görüşmesinden bir gün önce bile Yunan yemeklerini tatmış: Sarımsaklı ızgara köfte, lahana dolması, Yunan salatası, suvlaki ve gyros... Yanında da Santorini adasından işal beyaz şarap!

X