Dünya Haberleri

  Frattini: Süleyman yeni yol haritası için İtalya'dan yardım istedi

  Esma Çakır/ROMA, (DHA)
  03.02.2011 - 21:01 | Son Güncelleme:

  İTALYA Dışişleri Bakanı Franco Frattini, yeni atanan Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman’ın, Kahire hükümetinin 3 hedefli yol haritasını desteklemesi için İtalya’dan, Avrupa ve Mısır arasında aracılık yapmasını talep ettiğini söyledi.

  İtalya Temsilciler Meclisi’nde bir konuşma yapan Franco Frattini, Ömer Süleyman’la yaptıkları telefon görüşmesinin ayrıntılarını, "Ülkede siyasi bir geçiş için 3 hedefli bir yol haritası hazırladıklarını, bunların, bir iktidar boşluğunu önlemek, kontrol edilemez bir kaos ya da daha kötüsü çıkabilecek bir iç savaşı engellemek, tüm partilerle birlikte siyasi bir anlaşma noktası bulmak olduğunu söyledi" diye aktardı. Frattini ayrıca Süleyman’ın, Mısır halkını yeni anayasa reform paketini oylamaları için referanduma çağıracaklarını belirttiğini de söyledi. Ömer Süleyman’ın Avrupa ve Mısır arasında İtalya’nın bir köprü olmasını talep ettiğini ekleyen Frattini, "Bu şekilde Mısır’ın krizden çıkabileceğini söyledi. Umarım yol haritası protestoları yatıştırır" dedi.

  Ayrıca Mısır’da 14 bin İtalyan’ın yaşadığının altını çizen Frattini, "Bunların yaklaşık 4 bin 500’ü İtalya’ya dönmek için bize talepte bulundu. Biz de onları vatanlarına geri getirmek için uçuşlar organize ettik" bilgisini verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı