« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fransızlar bizden korkuyor

İsviçre'nin Cenevre şehrinde yapılacak Euro 2016 organizasyonunu düzenleyecek aday ülkenin seçimi Fransız medyasında büyük yankı buluyor.

Engin AKGÜRBÜZ, Lyon DHA
SON GÜNCELLEME
Euro 2016 finallerini düzenlemeyi çok arzu eden Fransa bu konu üzerine ciddi bir şekilde eğilmiş durumda.

Fransa Futbol Federasyonu FFF tarafından Fransa EURO 2016 sanal destekleme kampanyası için açılan imza kampanyasına şu ana kadar 1.100 000 kişi destek vermiş.

Fransa'nın en son düzenlediği uluslar arası futbol müsabakası 1998 Dünya Kupası organizasyonu,. Ayrıca Fransa Euro'yu 1960 ve 1984'te organize etti.

Nicolas Sarkozy'nin konu ile bizzat ilgilendiği ve organizasyonu şahsi bir mesele haline getirdiğini, ayrıca Bordeaux, Lille, Lyon ve Nice stadlarının tekrar yapılacağını ve Fransız devletinin bu şehirler için 150 milyon Euro vaat ettiğini yazan Fransız medyası bunun bile Türkiye'nin hazırlamış olduğu adaylık dosyası ile rekabet edemeyeceğini belirtiyor.

Fransa Futbol Federasyonu genel direktörü Jacques Lambert, Fransa'nın en güçlü rakibi olarak Türkiye'yi görüyor.

"Türk devleti, çok önem verdiği Euro 2016 organizasyonu için 920 milyon Euroluk bir bütçe ayırdı " diyen ve daha önce iki defa aday olup Avrupa kupasını düzenleme hakkını alamayan Türkiye'nin bu sefer çok ciddi hazırlandığını ve adaylık dosyasının çok sağlam olduğunu belirten Jacques Lambert, ayrıca kazanacak adayı oyları ile belirleyecek delegelerin kafasında, daha önce organizasyonu iki defa kaybeden Türkiye için "Doğal aday" görüşünün oluştuğunu belirtti.

Lambert'in diğer görüşleri şöyle:

"Kararı etkilemek için sadece Türkiye'nin hazırlamış olduğu organizasyona adaylık dosyasının mükemmelliği yok, aynı zamanda Fransa'nın hazırlamış olduğu dosyanın zayıf tarafları da Türkiye lehine çalışıyor. Paris'te PSG seyircisinin yapmış olduğu taşkınlıklar ve bir futbolseverin öldürülmüş olması Fransa'nın elini zorluyor. 1998 senesinde düzenlemiş olduğu Dünya Kupası organizasyonundaki seyirci taşkınlıkları da Fransa için dezavantaj. Ayrıca 2012 olimpiyatları içinde aday olan Paris ve Fransa son anda bu organizasyonu elinden Londra'ya kaptırmıştı."


Bunları da Beğenebilirsiniz