Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Fransız yıldız

<B>HER </B>maç önemlidir. Lig de her maç 3 puandır. Derbilerde öyle. Ama derbide kaybettiğiniz zaman kaybedilen sadece 3 puan değildir.

Onurdur, güvendir, ezeli rekabetteki son durumdur. Bu yüzden teknik adamlar derbilere ‘Önce kaybetmeyeyim’ diye başlarlar. Kazanmak, onlar için hep ikinci plandadır. Çünkü derbiyi berabere bitirmek çok büyük bir yara değildir.

Beşiktaş son üç maçını kazanamamıştı. Büyük stres altındaydı. Buna birde seyircisinin çok çabuk gol atma isteği eklenince futbolcular daha da gerildi. F.Bahçe ise Milan maçındaki gibi bol pas yapan, ayağa oynayan ve Anelka ile gol arayan bir görünümdeydi. Anelka, Türkiye’ye geldiğinden bu beri en güzel golünü Beşiktaş’a attı. Golde belki Koray’la aralarında ufak bir temas vardı. Ama Koray’ı düşürüp düşürmediğini en iyi yardımcı hakem görebilirdi. Onun devam kararına Aydınus’ta uydu.

Sadece Koray

Golden sonra Beşiktaş uzun süre şoktan kurtulamadı. Sezon başından beri istenileni veremeyen Youla ile sakat sakat oynayan Ailton hücumda etkisiz kalıyorlardı. Rıza, İbrahim Akın’ı sahaya sürerek gol için bir hamle yaptı. Bu dakikalarda F.Bahçe Alex ile önemli bir fırsatı harcıyor ve ilk yarı Daum’un oluyordu.

İkinci yarıya Beşiktaş bütün motivasyonu ve gücüyle atak başladı. F.Bahçe ise sürekli defansta kaldı. Taa ki Anelka’nın yaptırdığı penaltıya kadar. Nobre’nin kaçırdığı bu kritik penaltı, gole dönüşmedi ama Beşiktaş’ın oyun direncinin artmasına da yetmedi.

Beşiktaş’ın ikinci yarı uzaktan attığı şutları mükemmel şekilde kurtaran Volkan, ve nefis bir gol atıp harika hareketlerle bir penaltı yaptıran Anelka maçın yıldızlarıydı. Beşiktaş’ta ise Koray ve Kleberson ayakta kaldı. Rıza Çalımbay artık bu takımın eksiğini görmeli. Beşiktaş ya 30 metreden doldur boşalt ortaları yapıyor ya da uzaktan şut çekiyor. Ceza sahasına girmedikçe Beşiktaş gol atamaz. Atsada maç kazanamaz.

Daum bu kez şanslıydı. Milano’dan aldığı dersle diri oyuncuları sahaya sürdü. Tuncay’da tıpkı Necati gibi forvet arkasında oynadığı zaman neler yapabileceğini gösterdi.

Bu sonuç Beşiktaş’ı şampiyonluktan uzaklaştırdı. Umarız Çalımbay gereken dersi alır ve dibe vuran kartalı ayağa kaldırır.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI