« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fransız tezgahı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

<ı>1 - Evsahibi ülkenin hazırladığı hakem oyunuyla, Fransa önündeki yenilgiyle madalya şansımız çalındı.

<ı>2 - Fransızlar, Litvanya-İspanya maçında çirkin hakem oyunlarıyla tehlikeli rakip Litvanya'yı da harcattı.

Yıllardır basketbolun içindeyim, izlediğim büyük turnuvalarda evsahibi takımların hep kollandığı görmüşümdür. Ama Fransa'da düzenlenen 31. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın çeyrek finallerinde sergilenen tezgah gibisine doğrusu çok az tanık oldum.

Bu turnuvayı düzenleyenler, herhalde seyirci faktörünü de gözönüne alarak evsahibi Fransa'nın yolunu öyle ince hesaplarla açtılar ki, şaşırmamak elde değil. Fransa'nın tezgahı, taa grup maçlarında başladı. İkinci turda Slovenya önünde 20 sayı geriden kazandıkları maçta hakemlerin yardımı olmasa Fransa gruptan bu kadar rahat çıkamazdı.

Sonra geldik bizim maça. Fransa önünde dişe diş oynayan bir Türk takımı vardı. Ama endişelerimiz de yok değildi. Nitekim maçtan önce Alman meslektaşım Reinhard Schwarz ‘‘Türkiye iyi takım. İyi de basketbol oynuyor ama burada size maçı bırakmazlar’’ derken maç sonunda yanıma gelip ‘‘Gördün mü bak nasıl haklı çıktım’’ diyip, hakemleri suçluyordu.

GALİBİYETİ ÇALDILAR

Yıllardır büyük turnuvaları beraber izlediğimiz Yunanlı basketbol yazarı Vasilis Skontis'in yorumu daha ilginçti, ‘‘Maçı hakemler Türkler'den çaldı’’ diyordu. Skontis, ‘‘Hakemler son iki düdükle Türkiye'nin işini bitirdi’’ değerlendirmesini yaparken gerçekten çok haklıydı. Sloven hakemin tam önümde Hidayet'in rakipten çaldığı topa faul çalmasının, faulle uzaktan yakından ilişkisi yoktu. Hemen ardından İbrahim'e yapılan faul sonucu basket geçerli sayılıp bir de serbest atış verilmeliydi. Eğer aynı olay Fransa'ya olsaydı, hiç kuşkum yok ki, hakem basket faulü verirdi. Ama bize sadece faul çalındı. Bu da Fransa'nın avantajıydı.

LİTVANYA'YA DA TUZAK

Fransızlar bu galibiyetle hem olimpiyata gitmişler, hem de madalya şanslarını sürdürüyorlardı. Futbolda da Dünya Şampiyonluğu'nu hakem yardımı ile alan evsahibi ülkenin korunması sadece bizi devirmekle kalmamıştı. Aynı tezgah Litvanya-İspanya maçında da kurulmuştu. Litvanya gerçekten güçlü, sert basketbol oynayan ve Fransa'ya ters gelebilecek fizik yapıdaki oyunculardan kuruluydu. İspanya, Litvanya'ya oranla daha yumuşak bir ekipti, direnci daha azdı ve Fransa'nın final şansı İspanya karşısında daha çok olurdu. Ve tuzak maç başlar başlamaz işlemeye başladı. Litvanya'nın dev NBA oyuncusu Sabonis ilk 3 dakikada çalınan düdüklerle hemen 3 faule getirilip, oyundan düşürüldü. Tehlikeli oyuncuların faul problemleri birden başladı. Ve ikinci devrenin 5. dakikasında da Sabonis 5. faulünü alıp oyundan çıkınca, Litvanya'nın çember altı direnci kırıldı. Fransızlar sadece bizi değil, önlerini açmak için Litvanya'yı da hakem kurbanı etmişlerdi.

FIBA SESSİZ

FIBA, organizasyonun ilgi görmesi açısından bu tezgaha sesini çıkarmıyordu. Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Florian Vanninger, Fransa maçından sonra boynuma sarılıp, ‘‘Türkiye için üzgünüm. Kazanmayı hak ettiniz’’ derken, adeta timsah göz yaşları döküyor, için için yarı final ve finalin Fransız seyircisi tarafından doldurulacağına seviniyordu sanırım.

Kısacası, Fransa'yı taa başından beri finale taşıma planları yerli yerine oturmuş ve yaş ortalaması en genç olan, turnuvanın en iyi mücadele veren takımı diye nitelenen Türkiye, ince oyunlara kurban edilmişti. Şimdi düşünüyorum da, acaba Almanya'nın Hırvatistan'ı devirip bizi gruptan ikinci değil üçüncü yollanması da bu tezgahın bir parçası mıydı? Ancak ne olursa olsun Türk Milli Takımı burada taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazandı, ama basketbol ilahlarının kurbanı oldu.
Bunları da Beğenebilirsiniz