Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransız tarihçi diasporayı dize getirdi

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  07 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 07 Mayıs 2010 - 01:48

  Fransa’da 25 yaşındaki tarihçi Maxime Gauin, Lyon’da soykırımı tanımadığı gerekçesiyle adaylıktan çekilmek zorunda kalan Sırma Oran’a uygulanan ayrımcılığı eleştirdiği için kendisini “soykırım ortakçısı” olmakla suçlayan Ermeni Devrimci Federasyonu Temsilcisi Movses Nişanyan’ı mahkum ettirdi. Nişanyan 500 euro para cezasına çarptırıldı.

  - Sırma’ya destek veren ve Belediye Başkanı’nı eleştiren iki makalenizden sonra neler yaşadınız?
  Diyasporanın sitesi Armenews’da yürütülen forumlarda 28 Şubat 2008’de ölümle bile tehdit ettiler beni. Pek çok hakarete uğradım. Bu tehditler üzeren derhal bölge karakoluna giderek şikayette bulundum. Bunun üzerine 6 saat sonra Armenews’un sorumlusu Ara Toranyan, forumu siteden kaldırdı. Sırma Oran’ın davasına katıldığımda çıkışta beni tartakladılar. Ama Movses Nişanyan’a karşı açtığım duruşmada ortam daha soğukkanlı idi. İlginç değil mi? Bana kalırsa, bu zaman sürecinde herkese gösterdim ki, eğer bana yeniden hakaret etmeye ya da saldırmaya kalkan olursa yeniden dava açmakta kararlıyım.
  - Davanın hukuki anlamı nedir?
  Bu karar çok önemlidir. İlk kez bir Daşnak üyesi Fransa’da yargılanıyor ve ceza alıyor. En son 1930’lu yıllarda Bağdat’ın Ermeni papazı, kendisini Sovyet ajanı olmakla suçlayan Ermeni Devrimci Federasyonu’na karşı açtığı bir davayı kazanmış. O günden bu yana bu tür tek dava kazanılmamış.
  - Bu bir ilk anladığımız kadarıyla...
  Ermeni milliyetçilerinin kaybettiği davaları sayarsan bu ilk değil. 1985’te Orly saldırısıyla ve birkaç başka davada da ASALA ceza alıyor. O zaman burada öğrenci olan Türk gençleri Türkkaya Ataöv ve Mümtaz Soysal gibi öğrenciler de davada taraf oluyorlar. Ama sdoykırımı kabul ya red bağlamında ifade özgürlüğü açısından 1930’dan bu yana ilk kez böyle bir karar alınıyor.
  - Verilen ceza toplam 500 Euro ama. Yeterli mi sizce bu ceza?
  Sembolik açıdan çok önemli. Ceza 1 Euro bile olsa benim için önemli. Bu kararla mahkeme bir şeyi reddetti. O da tarihin mahkemeler tarafından yapılması girişimini. Yani iki farklı tarihi tez arasında pozisyon almayı reddetti.

  Genç tarihçi, 2008 yılında yayınladığı iki ayrı makaleyle Villeurban Belediye Başkanı Jean Paul Bret’i Sırma Oran’a soykırım baskısı yaptığı için sert dille eleştirmişti. Bunun üzerine Movses Nişanyan, Gauin’i ‘soykırım ortakçısı’ olmakla suçlamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı