İZMİR HABERLERİ

Fransız Süs Bitkisi Üreticileri’nden Ödemiş’e Yakın Markaj

IHA
02.10.2015 - 13:40Son Güncelleme :

LOİRE BÖLGESİ SÜS BİTKİLERİ ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI GİNO BOİMORİN VE ZİRAAT ODASI BAŞKANI AURELİE CESBRON’UN DA YER ALDIĞI HEYET, SAKARYA VE YALOVA’DAKİ İNCELEMELERİN ARDINDAN İZMİR'İN BAYINDIR İLÇESİ VE ARDINDAN DA ÖDEMİŞ’TEKİ ÜRETİCİLERLE TOPLANTIDA BİR ARAYA GELDİ.

IHA

İzmir’in Ödemiş ilçesindeki süs bitkileri üreticileri, Fransa’nın Loire bölgesinde üretim yapan ihracatçı 10 firmanın temsilcilerini ağırladı.
Loire bölgesi Süs Bitkileri Üreticileri Birliği Başkanı Gino Boimorin ve Ziraat Odası Başkanı Aurelie Cesbron’un da yer aldığı heyet, Sakarya ve Yalova’daki incelemelerin ardından İzmir’in Bayındır ilçesi ve ardından da Ödemiş’teki üreticilerle toplantıda bir araya geldi. Ödemiş’te üretim yapan firmaların işletme sahipleri ve temsilcilerinin katılımıyla yapılan programda, karşılıklı olarak firma tanıtımları yapıldı.
“ÇALI GRUBU BİTKİLERİNİN YÜZDE 35’İ ÖDEMİŞ’TEN”
Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği (Süs-Bir) Başkanı Hüseyin Cabbar, Fransız konuklara Ödemiş ve çevresindeki üretimi anlattı. Ödemiş Süs-Bir’in 175 üyesinin olduğunu aktaran Cabbar, "Elbette Ödemiş’teki üretim 175 rakamıyla sınırlı değil. Çok sayıda aile tipi işletmeyle Ödemiş’te geniş bir üretim alanı var. Çalı grubu bitkilerde Türkiye üretiminin yüzde 35’i Ödemiş’te gerçekleşiyor. Genellikle iç talebe yönelik bir üretim olmakla birlikte kısmen ihracat da yapılıyor. Örneğin bugün Irak’a birkaç Tır’lık bir sevkiyat yapıldı. Üretici birliğinin yanı sıra kooperatif kuruldu. Ödemiş ve çevresi süs bitkileri üretimi açısından son derece uygun iklim ve toprak koşullarına sahip. Ödemiş’in sektördeki yeri her geçen gün büyüyor” dedi.
Cabbar ayrıca Fransız heyeti, 22-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Ödemiş Belediyesi Fuar Alanı’nda düzenlenecek 11. Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi’ne de davet etti.
Fransız firma temsilcileri ise davetten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Fransa’da Şubat ayında düzenlenecek benzer bir organizasyonda Ödemişli üreticileri de görmek istediklerini dile getirdi.
“TÜRKİYE’DE BÜYÜK BİR POTANSİYEL GÖRÜYORUZ”
Türkiye’deki üç günlük programlarıyla ilgili izlenimlerini paylaşan Üretici Birliği yönetim kurulu üyesi Thierry Browaeys, “Türkiye’ye 20 yıl önce gelmiştim. 20 yıl öncesiyle günümüz arasında büyük fark var. Büyük bir değişim ve gelişme söz konusu. Üretim faaliyetleri çok yoğun. Çok hızlı bir süreç yaşanıyor. Türkiye’de büyük potansiyel görüyoruz. Bugün de kendimizi en iyi şekilde anlattık. İhracatımızı anlatma olanağı bulduk. Her şeyden önce çok güzel ağırlandık. Çok sıcak bir karşılama oldu. Biz bu bölgeye çok önem veriyoruz. Farklı konularda işbirliği sağlanabilir. Yeni ürünler ya da teknik destek konularında işbirliği olabilir. İletişim sorununu aştığımız takdirde güzel çalışmalar olabilir. Bizim bundan sonraki süreçte bu bölgeye daha çok gelmemiz gerekiyor. Civardaki ülkeler açısından Türkiye çok önemli bir nokta haline geldi. Bizim bölgemizde de başka ülkelerde bulunmayan bitki türleri var. Bugünkü ağırlama ve yakın ilgiden dolayı ilgililere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Fransız Süs Bitkisi Üreticileri’nden Ödemiş’e Yakın Markaj hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 13 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fransız Süs Bitkisi Üreticileri’nden Ödemiş’e Yakın Markaj haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı