Fransız şirket, İstanbul’da ofis açıyor

Hürriyet Haber
11.04.2016 - 14:25 | Son Güncelleme:

Merkezi Fransa’da bulunan Optimum Tracker şirketi, San Diego, Johannesburg, Santiago ve Mexico’dan sonra İstanbul’da da ofis açıyor.

Optimum Tracker açacağı ofisi yardımıyla Türkiye’deki güneş enerjisi pazarının kalkınmasına hem ekonomik hem de teknolojik anlamda katkıda bulunmayı hedefliyor. Hammadde ve imalat bileşenleri tedariki ile ekipmanların yerinde kurulumunun sağlanması için yerli şirketler ile işbirliğine gidecek olan Optimum Tracker, Türkiye’deki güneş enerjisi pazarı oyuncuları ile yakın işbirliği içinde, çelik ve elektromekanik sanayisine katkı sağlayacak ve yerel istihdamı artıracak.

Türkiye’nin güneş enerjisi üretiminde Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olmak ve ithal enerji kaynaklarına daha az bağımlı hale gelmek üzere her imkana sahip olduğunu belirten Optimum Tracker Ortadoğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Thierry Bodiot sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye, gerek daha iyi ışınım değeri, gerekse kuruluma müsait alan avantajı nedeniyle güneş enerjisi üretiminde İspanya ile birlikte Avrupa’da en yüksek enerji üretim potansiyeline sahip ülke konumunda. Buna karşın, güneş takip sistemi Türkiye’de endüstriyel ölçekte henüz hiç kullanılmıyor. Enerji üretimini yüzde 30 oranında artırabilen bu sistem sayesinde elde edilen elektrik, ithal karbon kaynaklı elektrikten daha ucuza geliyor”.

TÜRKİYE STRATEJİK BİR MERKEZ
Türkiye’nin gerek teknolojik eğitim, gerekse endüstriyel performans açısından dünya standartlarında bir ülke olduğuna dikkat çeken Bodiot, “Sahip olduğu coğrafi konum ve ticaret geçmişi itibariyle Türkiye, yürüttüğümüz projelerimiz ve büyüme hedeflerimiz açısından stratejik bir merkez. Grand View Research tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, güneş enerjisi pazarının 2022 yılında yüzde 35’lik bir büyüme ile 6,83 milyar dolar olması bekleniyor. Türkiye’nin bu pazardan anlamlı bir pay alabileceğine inanıyoruz. İstanbul'da bir ofis açmamız bu ülkeye olan uzun vadeli bağlılığımızın açık bir göstergesidir” dedi.

Güneş takip sistemi adı verilen bu teknoloji, mekanik bir ayçiçeği gibi hareket ediyor. Sistem, güneş enerjisi panellerinin, güneşi doğudan batıya doğru takip etmesini sağlayarak enerji santrallerinin veremliliğini artırıyor. Özellikle güneşli bölgelere uyarlanmış güneş takip sisteminin, Türkiye’nin güneş enerjisi üretimini artırmak üzere öncelikli olarak tercih edilmesi bekleniyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı