Fransız Sarayı’nda iftar ve caz

İpek YEZDANİ
02.07.2015 - 11:02 | Son Güncelleme:

Cumartesi başlayacak 6’ncı Ramazanda Caz Festivali kapsamında Ankara’daki Fransız Büyükelçiliği’nde ilk, İstanbul’daki Fransız Sarayı’nda ise ikinci kez iftar sofrası kurulacak.

Ankara’daki Fransız Büyükelçiliği tarihinde ilk kez, İstanbul’daki Fransız Sarayı ise ikinci kez ‘Ramazanda Caz’ festivali çerçevesinde önümüzdeki hafta iftar yemeği ve caz konserlerine ev sahipliği yapacak. Konserler kapsamında Fransa’nın en önemli caz topluluklarından Andre Manoukian Quartet’e, caz ustası Okay Temiz, Türk-Roman müziğinin önde gelen virtüözlerinden usta klarnetçi Yarımdünya Hasan, davulcu Hacı Rüstem Çembeli ve zurna virtüözü Ahmet Özden eşlik edecek.

Fransız Sarayı’nda iftar ve caz

‘FRANSA’NIN İKİNCİ DİNİ’

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, Fransız Sarayı’nda düzenlediği toplantıda ilk kez geçen yıl başlattıkları iftar yemeği ve caz konseri etkinliğini bundan sonra geleneksel hâle getirmek istediklerini söyledi. Domenach, “Fransa, Tunus ve Kuveyt’teki terör saldırılarından sonra kardeşlik mesajları vermemiz gerekiyor, düzenleyeceğimiz bu gecenin anlamı budur. Amacımız Ramazan geleneğinden yola çıkarak kültürel bir etkinlikle çeşitliliği ve kardeşliği vurgulamak. İslam, Fransa’nın ikinci dinidir, İslam bir barış dinidir, Fransa’daki Müslümanlar da ibadetlerini istedikleri gibi rahatça yapabiliyor. Biz de popülist (söylemlere) ve yabancı düşmanlığı sapmalarına karşı mücadele ediyoruz” dedi.

Bir hafta sürecek ‘Ramazanda Caz’ festivali, cumartesi akşamı Okay Temiz ve Roman Orkestrası’nın Uniq Açıkhava Sahnesi’ndeki konseriyle başlayacak. Pazar akşamı aynı sahnede Yasmine Hamdan, 9 Temmuz Cuma ise Fransız Roman caz geleneğinin en iyi temsilcilerinden kemancı Pier Blanchard ile Gypsy Jazz Quartet olacak. Andre Manoukian Quartet, Okay Temiz ve Roman cazcılarla birlikte 10 Temmuz’da Fransız Sarayı bahçesinde, 11 Temmuz’da da Ankara’daki Fransa Büyükelçiliği’nde konser verecek.

Etiketler: avrupa


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı