Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fransız ressam Pablo Picasso

  Hürriyet Haber
  27 Nisan 2004 - 18:00Son Güncelleme : 27 Nisan 2004 - 18:00

  Yıllar geçip, gizli arşivler açılınca, neler çıkıyor ortaya! 3 Nisan 1940’te İspanyol vatandaşı Pablo Picasso, Fransız makamlarına “vatandaşlık dilekçesini” sunmuş. Gerekli belgeleri ve referansları da. Fransız makamları gerekli araştırmayı yapmışlar ve 25 Mayıs 1940’ta, Picasso’nun dilekçesine cevap vermişler:


  Fransız vatandaşlığına alınması uygun değildir!

  Fransız istihbaratının, İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık Bürosu’na verdiği bilgi notuna göre, “Eski kayıtlarda anarşist olarak geçen, bu ‘sözde modern’ ressam, komünist fikirlere sahiptir. İspanyol İç Savaşı sırasında Hükümet güçlerine önemli miktarda para yardımında bulunduğu öğrenilmiştir. Hatta mirasını SSCB’ye bırakacağını söylediği bile iddia edilmektedir.”

  Sonuç: “Söz konusu yabancının, Fransız vatandaşı olması için bir sebep yoktur ve ulusal açıdan şüpheli görülmesi gerekir.”

  *

  Picasso, Fransa tarafından reddedilen bu vatandaşlık başvurusundan kimseye söz etmemiş. Söz konusu belgeler 1940-41 yıllarında işgalci Naziler tarafından Almanya’ya, 1945’te de Kızıl Ordu tarafından Moskova’ya götürülmüş. 1992’de Rusya ile imzalanan bir anlaşma üzerine, Fransa’da yaşayan ve polisin izlediği yabancılara ait 120 karton dolusu evrak, Paris’e iade edilmiş.

  Picasso’nun vatandaşlık başvurusunun reddedildiği de, işte bu belgelerin incelenmesi sırasında ortaya çıkmış.

  Komedi bu kadarla da bitmiyor. Polis raporlarında, 1901’den beri “izlenen” Picasso ile ilginç yorum-bilgiler de yer alıyor.

  Polis, Picasso’nun “şüpheli bir yabancı” olduğuna şu bilgilerin ışığında kanaat getirmiş, mesela:

  * 1901’de Maňac adlı bir vatansever İspanyol ile aynı evi paylaştığı için izlemeye alınmış, bir defa.

  * Sonra “yere düşmüş bir dilenciye vuran yabancı askerleri” gösteren bir tablo yapması, “fakir annelere sadaka vermeyi reddeden burjuvaları” gösteren bir diğer tablosu da Picasso’nun “gomonist olduğunun belgesi” olarak yer alıyor Fransız arşivinde.

  İspanyol İç Savaşı (1936-1939) sırasında Hükümet’i destekleyince, hele hele Guernica’yı da çizince... eh artık Fransız istihbaratının hiç şüphesi kalmamış. Paris’teki 8’inci mahalle başkomiserinin “Boétie Sokağı’nda oturan söz konusu yabancı, komşuları tarafından iyi bilinmektedir” diyen raporları, Georges Braque’ın kefaleti bile işe yaramamış:

  Karar : Picasso adlı yabancının Fransız vatandaşı olmasının mümkünatı yoktur!

  *

  Picasso, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, istese Fransız vatandaşlığını gözü kapalı alabilirmiş, ama, Le Monde’daki haberinde gazeteci Phillipe Dagen’in verdiği bilgiye göre, “anti-frankist dayanışma icabı ve haysiyet meselesi yaptığı için” 20’inci yüzyılın en büyük ressamı... Fransız vatandaşlığı için bir daha başvurmamış artık.

  Fransa da, Petit Larousse’taki maddesinde PICASSO (Pablo RUIZ BLASCO, Pablo - denir) - Fransız ressam ve heykeltraş (1881-1973)” diye yazma şerefini ıskalamış.

   

  Not: Bizim idarî yapımızda Fransa model alınmıştır. Buna polis de dahildir. Bilmem anlatabiliyor muyum!

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı