Dünya Haberleri

  Fransız rehineler kurtarıldı

  Hürriyet Haber
  20.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Filipinlerde Devlet Başkanı Joseph Estrada Ebu seyyaf militanlarının elinde rehin olarak tutulan iki Fransız gazetecinin kurtarıldığını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu açıkladı.

  Köktendinci Ebu Seyyaf militanları 23 nisandan beri Jolo adasında Fransız gazeteciler ile birlikte 17 kişiyi rehin tutuyor ve serbest bırakılmaları karşılığında 15 milyon dolar fidye istiyordu.

  Gazeteciler operasyon sırasında gerillaların bir anlık dalgınlığından faydalanarak kaçtıklarını açıkladılar.

  Gelişmeler üzerine daha önce Filipinleri operasyon düzenleyerek kendi vatandaşlarının hayatını tehlikeye atmakla suçlayan Fransız Cumhurbaşkanı Jack Chiriac, Filipin Devletine şükranlarını sunarak Devlet Başkanı Joseph Estrada'ya teşekkür etti.

  Öte yandan Ebu Seyyaf militanlarına karşı taviz vermeyip geniş çaplı operasyon başlatan Filipin Ordusu önlem olarak Jolo adasında yaşamakta olan 10 bin kişiyi tahliye etti. Orduya bağlı kaynaklar 1 Amerikalı 3 Malezyalı ve 13 Filipinli diğer rehinelerinde kurtarılmasının an meselesi olduğunu açıkladı.

  Feribotta patlama

  Bu arada Jolo adası yakınlarında Zamboanga kentine doğru yol alan bir feribotta patlayan bomba, 1 kişinin ölümüne, 5 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

  Feribotun üst güvertesinde, elinde bomba tutan bir kişinin, bombanın erken patlaması sonucu hayatını kaybederken güvenlik güçleri Ebu Seyyaf örgütünden kuşkulanılıyor.

  Ebu Seyyaf, daha önce yaptığı açıklamalarda, kendilerine yönelik operas düzenlenmesi halinde, Zamboanga kenti de dahil olmak üzere bölgedeki diğer kentlere karşı bombalı saldırılar düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı