« Hürriyet.com.tr

Fransız polisiye filmleri haftası

Polisiye film tutkunları sinemaya... Fransız polisiye ve dedektiflik filmlerini kapsayan Polar (Fransızca'da sosyal hiciv ve yergi içeren polisiye ve gerilim filmlerine verilen genel ad) türüne ait filmlerin toplu gösterimi 23 ile 30 Ekim tarihleri arasında Ankara Kızılırmak Sineması'nda yapılıyor.

Hürriyet Haber
X

“Fransız Polisiye Filmleri” haftası kapsamında, Fransız sinemasının son 20 yılında çekilmiş ve türünün en iyi örnekleri arasında yer alan, aralarında Claude Miller, François Truffaut, Claude Chabrol, Bertrand Tavernier gibi usta yönetmenlerin filmlerinden oluşan bir seçki izleyici ile buluşacak.

Ankara Sinema Kültürü Derneği, İstanbul ve Ankara Fransız Kültür Merkezi ve Altyazı Dergisi’nin değerli işbirliği ile düzenlenen ve sekiz filmin yer aldığı bu gösterimler kapsamında, her akşam bir film gösterilecek.

Programda, Guillaume Nicloux, Serge Le Péron, Pierre Salvadori ve Frédéric Schoendoerffer gibi genç yönetmenlerin çektiği ve bu türün iyi örnekleri arasında yer alan son dönem filmleri de izleyebilirsiniz. Gösterimler kapsamında 23 Ekim Perşembe günü saat 19.30’da Yrd. Doç. Nejat Ulusay’un katılacağı “Bir film türü olarak Polar“ başlıklı bir de söyleşi gerçekleştirilecek. “SineTek Avrupa” gösterimlerinde olduğu gibi bütün filmler yine Kızılırmak Sineması’nda.

Gösterimler,  Ankara ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Ankara Sinema Kültürü Derneği ve  Altyazı Sinema Dergisi  işbirliği ile gerçekleştirilecek

GÖSTERİM PROGRAMI

23 Ekim Perşembe Saat: 19.30 Gözaltı / Yön: Claude Miller
24 Ekim Cuma Saat: 19.30 Neşeli Pazar / Yön: François Truffaut
25 Ekim Cumartesi Saat: 19.30 Müfettiş Lavardin / Yön: Claude Chabrol
26 Ekim Pazar Saat: 19.30 L.627 / Yön: Bertrand Tavernier
27 Ekim Pazartesi Saat: 19.30 Ahtapot / Yön: Guillaume Nicloux
28 Ekim Salı Saat: 19.30 Marcorelle Olayı / Yön: Serge Le Péron
29 Ekim Çarşamba Saat: 19.30 Düş Tacirleri / Yön: Pierre Salvadori
30 Ekim Perşembe Saat: 19.30 Cinayet Yeri / Yön: Frédéric Schoendoerffer
 
 Söyleşi:
“Bir film türü olarak Polar” / Yrd. Doç. Nejat Ulusay
23 Ekim Perşembe Saat: 19.30 / Kızılırmak Sineması

Kızılırmak Sineması (0312) 425 53 93
info@askfest.org
www.askfest.org

 

Kaynak:

Hem renkli hem de orijinal