"Yorgo Kırbaki" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yorgo Kırbaki" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yorgo Kırbaki

Fransız olmak ya da olmamak

Ülkesi Yunanistan için hiç de Fransız olmayan, buna karşı “İlle de Fransızım” diyen bir kadının öyküsünü anlatacağım bugün: Antonia İlia. Rüşvetten yedi yıl hüküm giydi ama savcılık önce onun Yunan olduğunu ispatlamak zorunda

Antonia İlia Atina’nın Ne Filadelfia semtinde doğdu 53 yıl önce. Akıllı kızdı; okudu; Atina Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Sonra ver elini Paris.
Elinde doktorası döndü ülkesine ve hemen göreve başladı. Kısa sürede mahkeme kürsüsünde hakimdi ve adalet dağıtıyordu.
Saygın biriydi çevresinde ama bazı zaafları vardı işte kadının. Pek meraklıydı fala. Gitmediği astrolog, falcı yoktu. Geleceğini merak ederdi hep. Tek kusuru fal olsa iyi, kumarı da severdi. Gündüzleri cüppe, geceleri casino, rulet, blakcjack...
Hakim maaşı nereye yetsin? Sevgilisi avukattı. Ona ‘yol’ göstermesi gecikmedi.
Bir düğünde sevgilisi onu papaz Yakovos Yiosakis’le tanıştırdı. Takvimler 2003 yılını gösteriyordu.
Yiosakis’in ensesi çok kalındı. Dönemin Atina Başpiskoposu Hristodulos’un yakın çevresindeydi. Savcılarla, hakimlerle arası çok iyiydi. Ama zengin uyuşturucu kaçakçılarını da iyi tanırdı. Cinsel tercihleri için iddialarsa diz boyu.
Ne tesadüftür ki, o tanıştıkları günden kısa bir süre sonra Yiosakis’in tanıdığı uyuşturucu kaçakçıları, mafya üyeleri ve parası olan kanundışılar yakalandıklarında mahkemenin hakimi Antonia İlia idi. Kararlar mı? Beraat ya da neredeyse beraat.
Avrupalara gidip geliyordu Antonia. Pahalı giysiler, pahalı takılar, lüks arabalar... Hakim maaşı 1500 Euro. Bu para kullandığı parfümlere ancak yetiyordu.

ADALETİN GUCCI GÖZLÜKLERİ

Adaletin gözleri bağlıdır derler ama hakim Antonia olduğunda en azından Gucci marka gözlük takıyordu.
İki yıl sonra skandal patladı. Din adamlarının savcı ve hakimlerle inanılması güç ilişkileri-bağlantıları ortaya çıktı. Ortada milyonlar dönüyordu. Bazı din adamlarıyla bazı savcılar ve hakimler ‘tezgahı’ iyi kurmuştu. Papaz Yiosakis’e ‘Rasputin’ lakabı takıldı. Bazı din adamları ‘kızağa’ çekildi, 20 savcı ve hakim görevden uzaklaştırıldı.
Antonia sırasının kendisine geldiğini hissedince sırra kadem bastı. Gıyaben yargılandı. İlk mahkemede yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yunanistan onu İnterpol’den aramaya başladı.
Tam beş yıl firarda gezdi, rüşvetlerden topladığı paraları yedi.
Ta ki geçenlere kadar...
Londra’da yakalandığı haberi Atina’da bomba gibi patladı. Söylenenlere bakılırsa buralardaki bazı ‘kalın enselilerin’ uykusu kaçmış haberi duyduğunda.
İşte Antonia’nın Fransızlığı burada başlıyor.
Yunanistan’a iadesi için çıkarıldığı mahkemede “Ben Yunan değilim. Andonia İlia değilim. Adım Antonia Jemen, Fransa’nın Amiens şehrinde doğdum. Fransız vatandaşıyım. İngiltere’nin Brighton şehrinde City College’de Fransız dil öğretmeniyim” dedi.
Kimlik kartı da öyle diyor. Banka hesapları da bunu doğruluyor.
Hoppala...
İngiliz hakimler de şaşırdı, Yunanistan’ı mahkemede temsil eden avukatlar da.
Hani parmak izleri olmasa kadın ilk celseden elini kolunu sallaya sallaya çıkacak.
İngiliz polisi şimdi Andonia’nın Yunan mı Fransız mı olduğunu araştırıyor. Mahkeme de araştırmanın sonucuna göre karar verecek.

X