Fransız milyarderden Belçika’ya dev yatırım

hurriyet.com.tr
17 Eylül 2012 - 11:31Son Güncelleme : 17 Eylül 2012 - 17:11

Geçtiğimiz haftalarda ülkesindeki vergilerden dolayı Belçika vatandaşlığına geçmek istediğini açıklayan ünlü lüks markası LVMH’nin patronu Bernard Arnault’un, Belçika’ya 5.2 milyar dolar yatırım yaptığı ortaya çıktı.

Arnault’un LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton şirketiyle bağlantılı firmaların bu yatırımı gerçekleştirdiği ifade edildi.   

         

Belçika Merkez Bankası’nın elindeki kayıtlar, tamamı LVMH ile bağlantılı 12 şirket ve bir özel yatırım fonunun, Belçika’daki varlıklara olan yatırımlarını 2008’den bu yana üç katına çıkardığını gösterdi.

      

ŞİRKETLER YATIRIM ARACI

LVMH şirketinin sözcüsü Olivier Labesse, bu şirketlerin yıllık geliri 26 milyar dolar dolan LVMH’nin yatırın araçları olduğunu söyledi.

 

Labesse, Paris merkezli şirketin son yıllarda daha tercih edilir vergi uygulamaları olduğu için Belçika’yı “finansal operasyon merkezi” ilan ettiklerini açıkladı.

 

Labesse ek olarak şirketin varlıklarını Belçika’ya kaydırmasının Arnault’un şahsi vergi durumuyla bağlantılı olmadığını belirtti.

 

LVMG’nin 63 yaşındaki CEO’su Arnault, Bloomberg Milyarder Endeksi’ne göre, net 25.7 milyar dolarlık mal varlığıyla Fransa’nın en zengin adamı.

 

FRANSIZ VATANDAŞI OLMAYA DEVAM EDECEK

Arnault, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın yıllık geliri 1 milyon euronun üzerinde olan vatandaşlardan yüzde 75 gelir vergisi almayı planladığını açıkladıktan sonra, Belçika vatandaşı olmak istediğini söyleyerek tartışma yaratmıştı.

 

Belçika’da gelir ve miras vergisi Fransa’ya kıyasla daha düşük ve Fransa’nın aksine Belçika kişisel servete vergi uygulamıyor.

 

LVMH CEO’su daha sonraki açıklamalarında Fransa vatandaşı olmaya devam edeceğini ve vergilerini ödeyeceğini ifade etti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı