Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fransız kalmış özür bekliyorum

  Ümit ÇETİN / ANKARA
  15 Ocak 2011 - 00:41Son Güncelleme : 15 Ocak 2011 - 00:41

  Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Kıbrıs sorununda Türkiye’yi suçlamasıyla başlayan tartışmaların ardından Başbakan Tayyip Erdoğan, Almanya’ya gidiyor.

  Erdoğan, Almanya ziyareti öncesinde de dün Merkel’e mesaj vererek, “Fransız kalmış. Kendisinden özür bekliyorum” dedi. Cebit Fuarı’na katılmak için 28 Şubat’ta Hannover’e gidecek olan Erdoğan, Merkel’le de ikili görüşme yapacak. Rumlara, “Şimdiye kadar büyük ölçüde uzlaşma gönüllülüğü gösterdiniz ama ne yazık ki aynı karşılığı alamadınız” demesi üzerine Erdoğan, Katar’dan “Bayan Merkel konuştuğunu da herhalde unutuyor” yanıtı vermişti. Ardından Alman Hükümet Sözcüsü, “Merkel’in tarih dersine ihtiyacı yok” diye konuşmuştu. Erdoğan da dünkü Genişletilmiş İl Başkanları toplantısındaki konuşmasında Merkel ve hükümet sözcüsüne, şu yanıtı verdi:

  Tarih bilgisi yok

  “Merkel’in açıklamaları Türk tarafını rencide ettiği kadar tarih bilgisinden yoksun ve bizzat Merkel’in önceki ifadeleriyle çelişen açıklamalardır. Almanya Başbakanı, Kıbrıs meselesine ne kadar Fransız kaldığını son açıklamalarla göstermiştir. Almanya Başbakanı’nın, Almanya içinde Türkler üzerinden yürüttüğü popülist siyaseti şimdi Kıbrıs’a taşıması özellikle Türkler aleyhine açıklamalarla Rum kesimine şirin görünme çalışmaları son derece manidardır.

  Schröder’i okusun

  Bu tavır ve açıklamalar vizyon sahibi bir lider görüntüsü vermemektedir. Sayın Merkel’in tarihi bilgisini gözden geçirmesini ve Ada’da uzlaşma için her türlü fedakarlığı gösteren Türk tarafından özür dilemesini beklediğimizi de burada ifade etmek istiyorum. Bu süreci yaşamış bir lider olarak, ben kendilerine bir şey söyledim. Halef selef olduğu Schröder’e danışır veya onun yazdığı eseri okuma zahmetinde bulunursa, burada Türklere ne derece ahlaksız davrandığını o süreci yaşayan lider ifade ediyor. Bürsenstock’u biz yaşadık Sayın Merkel sen yaşamadın.

  Gram alamazsınız

  Kusura bakmayın. Bütün olumlu yaklaşım şu ana kadar Türklerden, Türkiye’den gelmiştir. Biz garantör ülke olarak görevimizi yaptık, soydaşlarımız da ellerinden geleni yaptılar. Ama bizden eğer kalkıp da bu noktada hiçbir zaman anlaşmalar müvacehesinde olmayan şeyler istenirse burada hiçbir zaman bunu bulamayacaksınız. Kuzey Kıbrıs’tan bir gram alamazsınız, vermeyiz. ‘AB’ye Türkiye’yi alalım, bunun karşılığında KKTC’den şunu koparırız.’ Bunu bekliyorsanız kusura bakmayın, bunu da alamazsınız.

  İstismar yaptırmayız

  Her zaman ‘Kıbrıs olayını siyasi istismar konusu yapmayız, yaptırmayız’ dedik. Ne yazık AB fasılların açılıp açılmaması noktasında ortaya koyduğu tavırla burada da sözünde durmamıştır. AB müktesebatı içinde olmayan şeylerle bizi test etmeye, siyasi olarak köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Yanlış oynuyor, yanlış aktörlerle farklı muhatabı test etmeye çalışıyorsunuz. Türkiye bu teste gelmez.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı