Gündem Haberleri

  Fransız Echos gazetesinde 'editoryal bağımsızlık' grevi

  A.A.
  04.07.2007 - 17:31 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın ünlü ekonomi gazetesi “Echos” çalışanları, gazetenin el değiştirdikten sonra editoryal bağımsızlığının korunması için bugün grev yaptı.

  Gazetenin yazı işleri temsilcileri, bugün düzenledikleri basın toplantısında, gazetenin şu andaki en büyük hissedarı İngiliz Pearson ve daha sonra gazeteyi satın alması beklenen “LVMH” grubunun, gazetenin editoryal bağısızlığını garanti altına alması talebinde bulundular.

  Yazı işleri temsilcileri, gazetenin şu anki ve olası yeni patronunun editoryal bağımsızlık için önerdiği sistemin, gerçek bir bağımsızlık olmayacağını savundu.

  Gazetenin şu andaki ve olası sahibi, kendilerinin seçeceği üç kişiyle birlikte 10 kişilik bir izleme grubunun, gazetenin yazı işlerinin bağımsızlığını denetlemesi teklifini getirmişti. Bu öneriye göre, gazete içinde göreve getirilen editörlerin tayininde, bu üç kişiden en az ikisinin onayına gerek duyuluyor.

  Gazete yazı işleri, editörlerin tayini konusunda aralarında gazeteciler derneğinin seçtiği üç kişiyle birlikte, yazı işleri müdürlerinin oluşturduğu heyetin etkili olmasını istiyor.

  Gazeteciler derneği ve 27 medya kuruluşu, son olarak Haziran sonunda Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye gönderdiği mektupta, gazetecilerin temsilcilerine, göreve getirilen editörlere itiraz etme hakkı verilmesi için yasada değişiklik yapılması talebinde bulunmuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı