Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fransız deprem gemisi Marmara'da

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 2000 - 00:01

  17 Ağustos depremi sonrası büyük tartışmalara neden olan Marmara denizindeki fay hatlarının tam olarak bilinmemesi sorunu gideriliyor. Fransız deprem araştırma gemisi Suroit, IFREMER-TÜBİTAK ve İTÜ ortak projesi çerçevesinde İstanbul’a geldi. Suroit Araştırma Gemisi, Marmara Denizi tabanındaki fayları incelemek üzere denize açıldı.

  Araştırma hakkında bilgi vermek amacıyla gemide düzenlenen basın toplantısında konuşan proje koordinatörü Türkiye Bilimler ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Naci Görür, bu araştırma ile Fransız bilim adamı Xavier Le Pichon ve arkadaşlarının ortaya attığı 'tek fay hattı' hipotezinin test edileceğini söyledi.

  TÜBİTAK MAM olarak daha önce MTA ve Çubuklu gemilerini kullanarak yaptırdıkları batimetrik ve jeofizik araştırmalar sonucunda çok önemli bilgi birikimi sağlandığını ve Marmara Denizi’nin bir çok sorununu çözümledikleri anlatan Prof. Dr. Görür, bu bilgilerin bugün yapılacak araştırmanın altyapısını oluşturduğunu kaydetti.

  Prof. Dr. Görür, bu çalışmanın sonucuna göre insanların bir beklentiye girmemesi gerektiğini söyledi. Çalışmanın Marmara Bölgesi’nde deprem gerçeğini değiştirmeyeceğini vurgulayan görür, 'Araştırmanın sonucu, tehlikenin ne ölçüde olduğunu ve nerede, nasıl olabileceğini, olursa ne büyüklükte deprem olabileceğini daha sağlıklı bir şekilde bize ve yetkililere söyleyecek ve ona göre tedbir alınacaktır' dedi.

  Deprem araştırma gemisi ilk aaşamada 19 Eylül’e kadar çok ayrıntılı batimetrik çalışmalar yapacak. Prof. Dr. Görür, bu çalışmanın öncekilerden çok daha çözünülürlüğü yüksek ve ayrıntılı olacağını ve elde edilen verilerin değişik yönleri de test edebilecek ekipler tarafından incelenip işleneceğini söyledi.

  Prof. Dr. Görür, 19 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında da, yüksek frekanslı dalgalar göndermek suretiyle deniz tabanındaki her türlü düzensizlik ve yapıyı çok yüksek çözünümlü bir şekilde elde etmek için çalışma yapılacağını belirtti.

  Dünya'nın en uzman ekibi

  Görür, araştırmaya Tekirdağ’dan başlayacaklarını ve Ganos Fayı’nın deniz içerisindeki devamını alarak, Tekirdağ çukurluğundan Orta Marmara çukurluğuna, daha sonra da Çınarcık çukurluğuna kadar geleceklerini bildirdi. Oradan Körfez’e ve daha sonra Kuzey Doğu’ya doğru özellikle Çınarcık çukurluğunun Kuzey kısımlarını, Adalar’ın güneyine hem Doğu-Batı, hem Kuzey-Güney kesitler yapmak suretiyle çalışma yapacaklarını anlatan Prof. Dr. Görür, araştırmayı yapacak ekibin dünyada bu konudaki en uzman ekip olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Görür, araştırmaya Le Pichon’un başkanlık ettiği 4 Fransız bilim adamı ile kendisi de dahil Prof. Dr. Celal Şengör, Doç. Dr. Emin Demirbağ ve Dr. Caner İmren’in katılacağını belirtti. Görür, araştırmanın ikinci aşamasına ise kendisi ve Prof. Dr. Şengör yerine ekibe MAM’dan Doç. Dr. Ruhi Saatçiler ile İTÜ’den Prof. Dr. Namık Çağatay’ın katılacağını bildirdi.

  Türkiye’nin, bu araştırma için tek kuruş vermediğini de belirten Prof. Dr. Görür, tüm masrafların Fransızlar tarafından karşılanacağını kaydetti.

  Faylar tespit edilecek

  Araştırmaya katılan Fransız bilim adamı Prof. Dr. Xavier Le Pichon da, araştırma sonucunda çok daha iyi bir harita ortaya çıkacağını ve ilk aşamada deniz dibinin taranması sonucunda aktif fay hatlarıyla ilgili bilgilere ulaşılacağını kaydetti.

  Bu bilgiler ışığında tek bir fay hattı olup olmadığının deneneceğini belirten Pichon, Bu geminin amacı bunu kanıtlamak dedi.

  Araştırmaya katılan İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör de, bu araştırmanın esas amacının tek fay tezini sağlamlaştırmak ve ondan sonra da o fayın en yakın zamanda nerelerde kırılmış olduğunu bulmak olduğunu söyledi.

  Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Naci Görür, bu çalışmanın ardından 2001’in Mart ayında İtalyanların Uranya adlı gemisi ile Kolombiya Üniversitesi’nden bir grup bilim adamının katılımıyla 'Olası depremden İstanbul nasıl etkilenebilir' üzerinde bir çalışma yapacaklarını bildirdi.

  Ayrıca gelecek yıl tekrar Fransızlarla yürütecekleri ortak çalışma ile deniz tabanına denizaltı ile dalacaklarını, Japonlarla yürütülen ve deniz tabanına yerleştirilen aletlerin de sonucunun yakında alınacağını anlatan Prof. Dr. Görür, bütün bu çalışmaların 2002’de biteceğini ve nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kalındığının o zaman daha net görüleceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı