Gündem Haberleri

  Fransız basınından Emir’in son girişimine tepki

  Arzu Çakır MORIN / PARİS
  25.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’da Paris Saint Germain kulübünden geceliği 10 bin Euro’luk otellere uzanan dev emlak, sanayi, futbol ve medya yatırımları yapan Katar Emiri şimdi de banliyölerde yaşayan işsiz gençler için 100 milyon euro’luk fon açtı. Liberation gazetesi, “Katar, banliyönün babası” diye manşet yaptı.

  Liberation gazetesinin haberine göre Fransa Sanayi Bakanı Arnaud Montebourg, Katar Emirliği ile birlikte 100 milyon Euro’luk bir yatırım fonu oluşturulmasına ilişkin sözleşmeye onay verdi. Fon, banliyölerde iş kurmak isteyen gençlere ve küçük ölçekli şirketlerin projelerine mali destek vermeyi hedefliyor.

  İnisiyatif, çoğu göçmen kökenli banliyö gençlerinin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulması için kurulan ANELD adlı derneğin, Katar Emiri Hamid bin Halife el-Tani’yi banliyölere yardıma ikna etmesiyle başladı. Dernek, ardından hükümete fon kurması için başvuruda bulundu. Katar Emiri’nin, banliyölerde radikal İslam’ın gelişmesine yol açacağı endişeleri nedeniyle sert eleştiriler alan girişimi, seçimler sırasında dondurulmuştu. El-Tani ile iki kez bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yeşil ışık yakınca Bakan Montebourg da sözleşmeyi onayladı.

  Louvre’dan, PSG’ye: ‘Yumuşak Güç’

  Katar Emiri’nin Fransa’daki politik etkisini ‘Yumuşak Güç’ diye adlandıran Liberation, Emirliğin sanayi, emlak, futbol ve medya sektöründeki dev yatırımlarını da listeliyor. Doğalgaz, elektrik, su dağıtım ve inşaat firmaları, Suez ve LVMH’ın yüzde 1’i, Vivendi ve Total’ın yüzde 2’si, Veolia’nın yüzde 5’i, Vinci’nin yüzde 8’i, Lagardere’in yüzde 12’si Katar’a ait.

  Emirlik, Cannes’da geceliği 10 bin euro’yu aşan Martinez ve Carlton oteli, Nice’de Palais De la Mediterranee, Paris’te Louvre Oteli, Champs-Elysees üzerindeki pek çok otel ve paha biçilmez binayı da satın aldı. Emir el-Tani’nin Fransa’daki toplam emlak varlığı 3 milyar Euro. Emir ayrıca Paris Saint Germain futbol takımını da 50 milyon Euro’ya aldı. Bir yılda transfer pazarında 217 milyon euro ile patlama yaptı.

  Politik lobi

  Eski Başbakan Dominique de Villepin’in avukatlık bürosu da Emir’in eşinin yönettiği Katar Luxury Group’un hukuk işlerine bakıyor. Burka yasağına karşı çıktıktan sonra, 2010’da Katar’da bir “pop yıldızı” gibi karşılanan Villepin, Emir’in Paris Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okuyan kızının da velisi. Katar Emiri ile ilişkide olan diğer etkili isim, Avrupa Futbol Federasyonu UEFA Başkanı Michel Platini’nin oğlu Laurent Platini. Katar Spor Yatırımı’nın hukukçularından olan Laurent Platini’nin, Katar spor kanalı Beln Sport’un, şampiyonlar ligi maçlarının yayınlanması hakkını almasında baba Platini’nin etkili olduğu söyleniyor. Zira bu hakkı UEFA dağıtıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı